Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Provozovatel zařízení na úpravu a zpracování mléka neměl patřičné povolení

| autor: ČIZP0

Provozovatel zařízení na úpravu a zpracování mléka neměl patřičné povolení

Hlavní činností společnosti AGRICOL s. r. o. je zpracování vajec a mléka, kde množství odebíraného mléka je větší než 200 t denně (v průměru za rok). V provozovně probíhá výroba sýra a majonéz. „Letos v únoru provedli inspektoři ČIŽP kontrolu v provozovně v Poličce. Firma doložila průměrné denní spotřeby mléka za období 2016 až 2018 a ukázalo se, že v roce 2016 činila průměrná denní spotřeba mléka 236 tun, v roce 2017 to bylo 255 tun a v roce 2018 až 258 tun mléka. Vzhledem k tomu, že množství odebíraného mléka pro výrobu je větší než 200 tun denně (v průměru za rok), musí mít zařízení vydané platné integrované povolení od příslušného krajského úřadu. To však prokazatelně tři roky AGRICOL neměl,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové. 

Vedení společnosti přistoupilo podle inspektorů ČIŽP ke zjištěnému stavu velmi aktivně a ihned po kontrole začalo zpracovávat podklady pro žádost o vydání integrovaného povolení. To inspektoři zohlednili v návrhu sankce, která by podle zákona mohla činit až deset milionů korun. Stejně tak skutečnost, že firma při šetření spolupracovala a účinně tak napomáhala při objasňování přestupků. „Výši pokuty, která nabyla právní moci 1. června, jsme stanovili tak, aby měla charakter nápravný, ale i preventivní,“ uvedl Trávníček.


Poznámka: Integrovaným povolením jsou stanoveny krajským úřadem závazné podmínky provozu, např. podmínky provozu zařízení stanovené v oblasti ochrany ovzduší, v oblasti ochrany vod. Význam integrovaného povolení spočívá zejména v tom, že toto povolení stanovuje komplexní podmínky provozu zařízení tak, aby bylo zajištěno naplnění účelu zákona o integrované prevenci zajistit vysokou úroveň ochrany životního prostředí jako celku a bylo tak zajištěno omezování znečišťování vznikajícího při provozu zařízení. A to včetně eliminace přenosu znečištění z jedné složky životního prostředí (ochrana vod, ochrana ovzduší a odpadové hospodářství) do jiné, a aby byla zajištěna vysoká úroveň ochrany všech jednotlivých složek životního prostředí, tzn. mimo jiné i omezování emisí do ovzduší.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj