Projekt Otoč květináč dává plastovým nádobám druhou šanci

| zdroj: Zlínský kraj0

uploadLast
zdroj: zlinskykraj.cz

Staré plastové květináče a truhlíky mohou lidé nově odnášet do sběrných boxů v pěti hobby prodejnách a zahradnických centrech ve Zlínském kraji. Tady projdou tříděním, ty použitelné putují dál na dobrou věc, z těch rozbitých se vyrobí nové. Projekt začal v dubnu a po úspěšném startu se plánuje zapojení dalších míst.

Kromě dalších sedmi sběrných míst v Jihomoravském kraji funguje také swap, tedy výměnný bazar v Praze. Do sběrných boxů lze přinést květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité. Lidé je většinou najdou v prodejní sekci květináčů. „Další sběrná místa brzy přibydou. Náš nápad totiž nadchl všechny, komu jsme jej představili,“ popisuje Lenka Novotná, spolumajitelka rodinné firmy Plastia z Nového Veselí, která myšlenku na recyklaci nepotřebných květináčů ve spolupráci se Zlínským krajem zhmotnila ve skutečnost. Do konce příštího roku chce sběrné boxy rozmístit po celé republice.

„Projekt je myšlenkově spjat s naším odborem životního prostředí a zemědělství a současně příležitostí, jak snížit produkci plastových odpadů, dát pokračování života nevyužitým výrobkům a zajistit skutečnou recyklaci plastového odpadu, který stále více zatěžuje naše obce. Ačkoliv projekt běží jen krátce, je zřejmé, že lidé tuto službu využívají a boxy se skutečně průběžně plní,“ doplnila Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje, která má oblast životního prostředí na starosti.

Ze žlutých kontejnerů na plast končí květináče většinou přímo ve spalovně. „My je přebereme, hezké a funkční věnujeme například do domovů pro seniory, škol nebo azylových domů. Rozbité podrtíme a vyrobíme z nich nové,“ vysvětlila Lenka Novotná.

Na Moravě už potvrdili zájem o nepoškozené květináče například Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Útulek věcí a re-use centrum v Jihlavě, Základní škola Nížkov, Centrum sociální a podpůrné péče a dobrovolníci nemocnice Jihlava včetně nemocnice samotné.

Podrobné informace o projektu zájemci najdou na webových stránkách www.otockvetinac.cz.