Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Přeshraniční spolupráce se Slovenskem má za sebou úspěšný rok 2020

| zdroj: MMR ČR0

aktuality.jpg
zdroj: MMR ČR

Program Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika pokračuje v úspěšné spolupráci. Pravidlo n+3 pro rok 2020 bylo splněno a česko-slovenské pohraničí tak může i nadále čerpat veškeré finanční prostředky z Evropské unie.

V tuto chvíli jsou téměř veškeré finanční prostředky programu o alokaci 90,1 mil. EUR přiřazeny jednotlivým projektům.

„V letošním roce se chceme hlavně zaměřit na přípravu programu pro další programové období, aby bylo možné plynule navázat v podpoře přeshraničních projektů důležitých pro rozvoj pohraničí. Poslední roky totiž zřetelně ukázaly, že program má dobře našlápnuto v pomoci rozvoje regionu, zvlášť v cestovním ruchu. V dalších letech hodláme pokračovat v podpoře podobně zaměřených projektů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Také v letošním roce ministerstvo očekává schvalování nových projektů. Do 15. ledna 2021 mohli žadatelé předkládat projekty na využívání inovačního potenciálu. Výzva s alokací 2,9 mil. EUR je zaměřena na posilování digitálních dovedností ve vzdělávání a má mimo jiné za cíl přispět ke zmírňování negativních dopadů pandemie COVID-19 v česko-slovenském pohraničí. Výzva tak podpoří  moderní vzdělávání a digitální dovednosti v programovém území s důrazem na distanční a on-line formy vzdělávání žáků a studentů na všech stupních škol a zároveň využívání různých interaktivních nástrojů pro efektivní učení a také poskytne prostor pro vzdělávání pedagogů a sdílení zkušeností mezi nimi navzájem. Po dokončení této výzvy budou téměř veškeré finanční prostředky česko-slovenského programu přeshraniční spolupráce využity.

Ke konci roku 2020 bylo ukončeno již 30 projektů. Jedním z nich je i projekt „Na kole při Baťově kanálu a v Bílých Karpatech“. Byly vybudovány dva dílčí úseky zvyšující bezpečí pro cyklisty na české straně při Batově kanálu v obci Sudoměřice v okrese Hodonín a na slovenské straně ve městě Myjava. Na aktuální potřeby podpory cestovního ruchu vhodně zareagoval rovněž projekt „Po stopách habánů“. Jeho cílem bylo zachránit a zviditelnit dosud opomenuté unikátní kulturní dědictví v podobě historie a kultury komunit Habánů / Hutteritů v česko-slovenském pohraničí. Došlo k rekonstrukci Habánského sklepa ve Vacenovicích a zlepšení technického stavu národní kulturní památky Habánský mlýn v Sobotišti.

I v roce 2021 bude dokončena řada zajímavých projektů s přínosem pro společné česko-slovenské pohraničí. Mezi nimi i projekt „Rozvoj sítě cyklistických cest v příhraničním regionu Horňácka a Kopanic k přírodním a kulturním dědictvím – II. etapa“. Vybudovaná cyklostezka, která zpřístupní pro cyklisty mimo jiné národní kulturní památku Větrný mlýn v Kuželově, propojí českou obec Kuželov se slovenskou obcí Vrbovce. Ke stejné síti turistické infrastruktury bude dále náležet zrekonstruovaná stezka pro pěší v obci Malá Vrbka. Program napomáhá v území nejen v oblasti cestovního ruchu, ale mimo jiné i v oblasti spolupráce mezi institucemi. Jedním z takových projektů je Zvyšování kvality života na venkově prostřednictvím vytváření komunitních škol. Projekt je zaměřen na posílení komunity v základních školách na území regionů Východní Slovácko a MAS Kopaničiarsky región.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj