Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Předcházení vzniku odpadů X.: Veřejné akce

| autor: Martina Jandusova0

PVO_úvodní foto_akce
zdroj: redakce

Hodně odpadu za velmi krátkou dobu. Něco takového není pro ochranu životního prostředí moc přínosné, jenomže přesně s tím se setkáváme na veřejných akcích. Je možné i takové události naplánovat tak, abychom se vyhnuli zbytečným odpadům?

Na veřejných akcích, mezi které patří různé společenské a kulturní události, jako jsou koncerty, festivaly, sportovní události nebo různé trhy, může během krátké doby vzniknout značné množství odpadu navíc z různých materiálů. I s nimi je potřeba správně naložit, abychom planetu nezatížili více, než je to nutné.

Plánování je nezbytné

Na veřejných událostech se setkáváme s různými druhy odpadu, mezi které patří zejména plastové obaly a jednorázové nádobí, jako jsou kelímky, talíře, příbory a další jednorázové předměty, dále zbytky jídel a nápojů (organický odpad), letáky, programy, ubrousky a další papírové materiály (papírové odpady) a vzniká i směsný odpad v podobě kombinace různých materiálů, které nelze snadno oddělit a recyklovat.

Proto je potřeba se na událost před zahájením připravit a rozmyslet si vhodnou strategii, kterou vznik odpadů minimalizujeme. Potřebujeme si odpovědět na to, kolik lidí se akce zúčastní, jaké druhy odpadů budou zde vznikat, zda bude k dispozici pitná voda a kolik stánků s občerstvením na místě bude, kam umístíme nádoby na tříděný odpad a zda pro ně budeme mít dost prostoru.

Třídění a zálohy

Čím dál častěji se na veřejných akcích můžeme setkat s opakovaně použitelnými nádobami na jídlo, které jsou zatížený vratnou zálohou. Typicky se jedná o zálohované kelímky. Dále lze využít kompostovatelné nádobí z přírodních materiálů, kterým nahradíme nádobí plastové. Právě tím můžeme množství odpadu výrazně snížit. Pokud půjdeme ještě dále, můžeme se odpadům vyhnout iím t, že nebudeme užívat jednotlivá balení, např. cukru, smetany nebo různých ochucovadel.

Když víme, jaké odpady bude akce generovat, určíme si, které z nich budeme třídit a místo vybavíme dostatečným počtem nádob na tříděné odpady. Ty musí být zřetelně označené, aby nebylo pochyb, které odpady do nich patří a návštěvníci nebyli zmatení a neznehodnotili vytříděný odpad. Například papírové kelímky na nápoje nepatří do modrých kontejnerů na papír. Jsou totiž opatřeny plastovou povrchovou úpravou, díky které jsou nepropustné, nicméně je nelze recyklovat společně s běžným papírem.

Koše musí být také dobře viditelné a návštěvníci k nim musí mít snadný přístup. Pokud by nádoby na akci hledali příliš dlouho, část z nich by to přestalo bavit a odpad by vyhodili na nejbližším a ne zrovna vhodném místě. Pro kvalitu třídění se ukazuje jako důležité dát pozor na to, že lidé třídí správně, například tím, že na ně někdo dohlíží. Zároveň musíme mít pravidla pro všechny (návštěvníky i prodávající ze stánků) nastavená tak, aby nepřipouštěla jejich nedodržení.

Vzdělávat a zjišťovat

Při předcházení vzniku odpadů na veřejných akcích je významné zapojení veřejnosti a jejich edukace. Můžeme informovat o správném nakládání s odpady prostřednictvím letáků, plakátů, ale ještě lépe skrze sociální média a webové stránky události. Není od věci návštěvníky informovat nejenom o tom, co a kam mají třídit, ale také, proč to mají dělat. Veřejnost můžeme zapojit také tím, že prostřednictvím anket a soutěží zvýšíme jejich povědomí a motivaci k ekologickému chování. Například soutěže v třídění odpadu pro děti s možností vyhrát ceny.

Neméně důležitá je i zpětná vazba a nápady na zlepšení od účastníků akce. Kdo lépe také může identifikovat, co se povedlo, kde byly rezervy a jaké existují další možnosti minimalizace odpadu, než někdo, kdo se události osobně zúčastnil?

Dalšími nápady můžeme jít v prevenci vzniku odpadu ještě o krok dále. Třeba tak, že veřejnost vyzveme k tomu, aby si přinesla vlastní nádoby na občerstvení a příbory. Dále je možné připravit stanoviště pro plnění vlastních lahví vodou místo prodeje jednorázových lahví. Nebo zorganizovat stánky, kde budou mít návštěvníci možnost si mezi sebou vyměnit nebo darovat nepotřebné předměty, které by jinak skončily jako odpad.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj