Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Předcházení vzniku odpadů V.: Elektrozařízení

| autor: Martina Jandusova0

PVO_úvodní foto_elektro
zdroj: redakce

Máme ho neustále po ruce. Ráno nás budí, přes den baví, především nám ale umožňuje zkrátit vzdálenost a promluvit s kýmkoliv, byť by byl na druhém konci světa. Často se ho ale zbavíme ne proto, že by přestal fungovat, ale proto, že se objeví hezčí a výkonnější model. Takové nakládání s chytrými telefony, stejně jako s ostatními elektrozařízeními, není ale vůbec optimální.

Věděli jste, že ačkoliv mobilní telefon může dosáhnout i několikaleté životnosti, často se najdou tací, kteří ho vyhodí po roce užívání? Podobný přístup se nemusí nutně týkat jenom chytrých telefonů, ale i dalších elektronických zařízení. Pokud se ale ve svém životě chceme chovat udržitelněji s ohledem na životní prostředí, měli bychom takový postoj přehodnotit a snažit se vzniku elektroodpadů předcházet.

Vážně to potřebuji?

Platí to vždy, ale znovu si to připomeňme. Před každým nákupem je třeba se vyhnout impulzivnímu chování a zamyslet nad tím, zda novou věc skutečně potřebujeme. V případě elektrospotřebičů to platí dvojnásob, protože se jedná o zařízení, která nemusí mít zrovna malou pořizovací cenu. Je dobré popřemýšlet o tom, k čemu a jak často budu zařízení používat nebo, zda je koupě nového spotřebiče jediným řešením. Variantou totiž také může být nákup z bazaru, případně jen vypůjčení z půjčovny nebo od souseda či známého.

Užitečné také může být, když si před nákupem porovnáme nejen pořizovací cenu, ale i náklady, kterou budeme mít po celou dobu používání. To znamená zaměřit se na energetickou náročnost, spotřebu vody, zjistit, jaké výměnné prvky zařízení obsahuje (např. pytlíky do vysavače versus vysávání do vody) atd. Po tom, co si vybereme, je na místě si zodpovědět i další otázky. Třeba jakou záruku výrobce poskytuje nebo zda je v okolí servis, který můžeme v případě poruchy vyhledat.

I o elektro je třeba se starat

Důležitou roli pro správný výkon elektrických zařízení hraje správné umístění. Například lednice s mrazákem by neměla být na přímém slunci nebo v blízkosti dalších elektronických spotřebičů, jako je trouba nebo myčka. Vyhnout bychom se také měli prostoru u radiátorů nebo umístění na podlahové topení. Pokud se tím nebudeme řídit, lednice začne více chladit, stoupne spotřeba energie a životnost spotřebiče se zkrátí. Proto je lepší postavit lednici tam, kde je po celý rok přibližně stejná teplota.

O elektrospotřebiče je dále třeba se správně starat, aby nám dobře sloužili po delší dobu. Samo o sobě totiž nestačí, že jsem si koupili energeticky úsporný spotřebič. Když nebudeme zařízení udržovat, náklady na provoz stoupnou a zkrátí se doba životnosti. Kupříkladu, čím je v lednici více námrazy, tím je vyšší spotřeba energie. 3 mm námrazy mohou zvýšit energetickou spotřebu o 30 % a 1 cm dokonce až o 75 %. Proto se doporučuje minimálně jednou ročně lednici odmrazit. Výrobci v návodech většinou uvádí, jak se o zařízení starat.

Poslat dál nebo ke zpětnému odběru

I když budete dodržovat všechny výše zmíněné body, jednou dojde k tomu, že bude potřeba se elektrozařízení zbavit. Pakliže je spotřebič funkční, ale už ho jenom nepotřebujeme nebo nechceme, můžeme ho prodat, vyměnit nebo darovat, takže bude moct ještě nějakou dobu sloužit někomu jinému. Na internetu lze nalézt řadu stránek, prostřednictvím kterých je možné elektrozařízení prodat nebo darovat.

Nefunkční zařízení, které není možné opravit, je třeba předat ke zpětnému odběru elektrozařízení, tzn. odvézt na sběrný dvůr, odložit do kontejneru na elektroodpad nebo do prodejny elektrozařízení. Díky tomu je možné spotřebič materiálově využít a nemusí končit na skládce. Podle dat Ministerstva životního prostředí se ročně v Česku prodá 180 tis. tun elektrospotřebičů, vyřazeno k recyklaci je ve stejném období jen 60 tis. tun spotřebičů.

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ_3.width-700

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj