Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Podzemní kontejnery v Mladé Boleslavi šetří prostor i počet svozů

| autor: Hana Tomášková0

Mladá Boleslav PK00
zdroj: Mladá Boleslav

Mladá Boleslav využívá podzemní kontejnery dlouhodobě. Stanoviště každoročně přibývají. Odpad je z velké většiny skrytý před zraky veřejnosti, a přitom kapacita jednoho podzemního kontejneru nahradí pět těch klasických nadzemních. Občané si je oblíbili, a tak město plánuje budovat další.

Podzemní kontejnery fungují v Mladé Boleslavi od roku 2013

„Mladá Boleslav začala s budováním podzemních kontejnerů už v roce 2013, a aktuálně jich má jednadvacet. Využívány jsou na komunální odpad, papír, plasty, nápojové kartóny a sklo,“ říká Šárka Charousková, tisková mluvčí města Mladá Boleslav.

V roce 2013 město využilo dotace z OPŽP na zkvalitnění nakládání s odpady. Výstavbou podzemních kontejnerů Mladá Boleslav přispěla ke snížení výdajů na likvidaci odpadů a celkově došlo ke zkvalitnění životního prostředí ve městě.

„Podzemní kontejnery město poslední roky financuje z vlastního rozpočtu.V počátcích na ně ale využilo dotaci z EU, které pokryla zhruba třetinu nákladů,“ přibližuje detaily tisková mluvčí.

Efektivní ukládání velkého objemu odpadu

„Důvodů pro budování podzemních kontejnerů je celá řada, především je to jejich velký objem. Mladá Boleslav využívá kontejnery o objemu pět tisíc litrů.Díky tomu se kolem nich nedrží nepořádek, navíc dokáží zabránit vybírání odpadu různými individui, a v neposlední řadě je to i estetický důvod, vypadají lépe než klasické plastové nádoby, takže třeba v historické části města je to velký benefit,“ vyjmenovává Šárka Charousková.

mladá boleslav PK3

Sběr stále rostoucího objemu odpadů lze efektivně řešit jejich ukládáním pod zem. Díky podzemním kontejnerům je zatížení venkovního prostoru minimální, protože jejich největší část leží pod povrchem. Velký objem odpadu, který podzemní kontejnery pojmou, má vliv i na snížení frekvence svozů.

Senzory a smart zámky

Podzemní kontejnery je možné doplnit o senzory, které monitorují naplněnost nádob. Získaná data může město dále analyzovat, optimalizovat podle nich svozové trasy apod.

„Stávající podzemní kontejnery senzory nemají, ale s jejich pořízením město do budoucna počítá, nově budovaný kontejner, který by měl vzniknout letos, už senzory disponovat bude,“ uvádí Šárka Charousková.

Kontejnery lze osadit také smart zámky. Ty umožňují přístup pouze oprávněným občanům, čímž lze zabránit odpadové turistice.

Snadná obslužnost podzemních kontejnerů

Samotný kontejner je pevně spojen s pochozí plošinou, a tím i s vhazovací šachtou. Při vyvážení se vysunuje celý kontejner najednou. Vyprazdňuje se spodem – otevřením dna.

Svoz odpadů zajišťuje vozidlo s hydraulickou rukou. Stanoviště musí být dobře přístupné pro svozový vůz.

Mladá Boleslav PK0

Další podzemní kontejnery jsou v plánu

„Určitě s jejich stavbou plánujeme pokračovat, pokud to dovolí okolnosti, a především podzemní sítě,“ potvrzuje tisková mluvčí. Díky pasportizaci sítí lze snadno zjistit, kde nejsou pod zemí žádné inženýrské sítě, a vytipovat tak vhodnou lokalitu pro výstavbu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj