Některé pozemky na území navrhované Národní přírodní památky Lom Československé armády (NPP Lom ČSA) v Ústeckém kraji, kde probíhá ukončení těžby uhlí a následná rekultivace, se zdarma převedou pod Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR). Dnes o tom jednala vláda. Převod pozemků je důležitý pro správné a účinné zacílení péče o ochranu místních živočichů a krajiny. Výnosy z nájmu pozemků v odhadované celkové výši 50 milionů Kč pro období 2025 až 2032 půjdou prostřednictvím AOPK ČR do státního rozpočtu.
Převod vlastnictví pozemků v oblasti navrhované NPP Lom ČSA ze státního podniku DIAMO do péče AOPK ČR je zásadní, protože se na vzájemnou dohodu váže celkové řešení budoucí koncepce lokality lomu ČSA a přispěje tak k transformaci kraje a plnění strategických cílů.
„V České republice máme jen málo míst v otevřené krajině, kde má příroda prostor k samovolnému vývoji. Na území hnědouhelného Lomu ČSA se dnes po těžbě nachází rozsáhlé spektrum biotopů, na která jsou vázána unikátní společenstva rostlin a živočichů. Převody majetku a opatření, která navrhujeme, mají především podpořit biodiverzitu v tomto jedinečném místě a umožnit lépe chránit zdejší kus přírody,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a vysvětluje: „Je potřeba, aby na pozemcích v navrhované Národní přírodní památce Lom ČSA, které mají být převedeny do rukou Agentury ochrany přírody a krajiny, proběhla jejich ekologická obnova. Toto území nacházející se přímo pod zámkem Jezeří vyžaduje speciální cílenou péči, aby se zachoval předmět ochrany a dosáhlo se cílů navrhované Národní přírodní památky Lom ČSA.“
Na rozdíl od technických rekultivací, které vytváří monotónní krajinu bez významného přírodo-ochranářského potenciálu, umožňuje metoda ekologické obnovy vysokou biologickou rozmanitost stanovišť. Na pozemcích ovšem nebude probíhat jen samovolný vývoj, ale i cílený management na podporu druhů a biotopů. Na vybraných místech se proto předpokládá například vytváření snosů kamení pro zvýšení hnízdních možností ptáků, lokální blokace sukcese (narušováním povrchu aj.), aktivní kosení nebo i pastva velkých býložravců, jako jsou koně apod. V místě se tak vytvoří velice zajímavé prostředí i z pohledu široké veřejnosti.
Státní podnik DIAMO, pod který pozemky v budoucím NPP Lomu ČSA aktuálně spadají, nebyl a není určen k účelu zajišťování péče o maloplošná zvláště chráněná území v národní kategorii. Naopak AOPK ČR je státní organizací, která byla mimo jiné zřízená za účelem zajištění odborné i praktické péče o chráněná území. Veškerá činnost AOPK směřuje k naplňování cílů ochrany přírody a krajiny, a to od výkonu státní správy po výzkumnou a osvětovou činnost. Převod pozemků včetně jejich součástí agentuře umožní zajistit efektivní péči o budoucí NPP Lom ČSA.
„Opuštěné hnědouhelné doly se staly doslova ostrovy biodiverzity. Ve velkolomu ČSA bylo nalezeno na 269 chráněných druhů a hostí například 40 % celorepublikové populace lindušky úhorní a bělořita šedého. Tito ptáci ke svému životu totiž potřebují otevřenou krajinu. Část území se postupně otevře návštěvníkům, počítáme s vybudováním naučné stezky a ptačí pozorovatelny. Přímo pod zámkem Jezeří, na místě zaniklé obce Albrechtice, se zvažuje i stavba Domu přírody Krušných hor, " popisuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Převod příslušnosti hospodařit s majetkem státu na AOPK ČR je bezúplatný. Výnosy z nájmu pozemků hrazené těžařskou firmou jsou v odhadované celkové výši 50 milionů Kč pro období 2025 až 2032 a budou prostřednictvím AOPK ČR, která je organizační složkou státu, směřovat do státního rozpočtu.
Celková rozloha navrhované NPP Lom ČSA je 1229,53 ha a předpokládaný termín jejího vyhlášení je plánován s účinností vyhlášky k 1. červenci 2025. Na ostatních částech velkolomu mimo plochy plánované lokality proběhne běžná technická rekultivace a sanace. Tyto pozemky budou následně využity zejména pro energetické účely (FVE), průmyslové zóny nebopro zemědělskou a lesnickou činnost v souladu s koncepcí rozvoje území.
Komentáře