Evropský strom roku 2020
Anketu Evropský strom roku 2020 vyhrála s přehledem Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady. Získala 47 226 hlasů a nechala za sebou Jinan z Daruvaru, Chorvatsko s 28 060 hlasy a Osamělý topol z ruské Kalmycké republiky s 27 411 hlasy.
Kdo vyhraje v roce 2021?
Dvanáct nejzajímavějších finalistů bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
„Nerozhoduje stáří stromu ani košatost jeho koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh stromu a jeho environmentální ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu. Do ankety pak upřednostňujeme skupinové návrhy před návrhy jednotlivců. Získávání hlasů pro finalisty je náročné, a pokud za stromem stojí silná základna místních, je to pro nás signál, že strom si v často tvrdé konkurenci dobře povede,“ přibližuje detaily koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.
Pro nominaci stromu do soutěže je potřeba znát několik základních údajů. Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 cm. Fotografie ze současnosti i minulosti a informace o možnostech spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi šance přihlášky také významně navýší.
Kritéria pro posuzování návrhů
Příběh stromu
Co strom znamená pro dané místo a komunitu
Kolik lidí strom do ankety navrhlo
„Stromy jsou součástí mého života od dětství až po profesní současnost a vztah k nim vnímám jako projev naší schopnosti dívat se dál a přežít,“ říkáo stromechDagmar Fetterová, emeritní pracovnice Národního památkového ústavu a členka odborné poroty.
Více informací o nominacích a přihlášku najdete zde.
Foto: ilustrační/ redakce archiv
Komentáře