Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Náklady rostou, ale výše poplatků za svoz odpadu se v Pardubicích nezmění

| zdroj: Pardubice0

black-container-litter-waste-garbage-trash-can-998514-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Město Pardubice nezvýší poplatky za komunální odpad, přestože čelí významnému nárůstu nákladů spojených s odpadovým hospodářstvím. Očekává se, že celkové náklady vzrostou zhruba o 17 milionů korun, i přes to ale radnice rozhodla, že se poplatek nezmění a stále bude činit 650 korun.

V roce 2024 se očekávají celkové náklady na obecní systém odpadového hospodářství v Pardubicích ve výši 114 968 000 korun. Tím pádem vypočítané celkové náklady odpadového hospodářství na jednoho poplatníka dosahují částky 1 248 korun. Při stávajícím místním poplatku ve výši 650 korun na poplatníka bude město dotovat obecní systém odpadového hospodářství, který zahrnuje úklid kontejnerových stanovišť, přistavování velkoobjemových kontejnerů, separovaný sběr, odpadkové koše, separační dvory, ruční čištění města a likvidaci nebezpečných odpadů, částkou 55 milionů korun ze svého rozpočtu, což znamená dotaci ve výši 598 korun na každého poplatníka.

Zvýšení nákladů na odpadové hospodářství je podle náměstkyně Jiřiny Klčové částečně způsobeno vládním úsporným balíčkem, který mění sazbu DPH za svoz odpadu z 15 na 21 procent. „Vzhledem k tomuto kroku by se nabízelo promítnout zvyšování nákladů v oblasti odpadového hospodářství do výše poplatků za popelnice, jako k tomu přistoupili v řadě měst. My jsme se však rozhodli jít jinou cestou a nechceme tuto zátěž přenášet na naše občany, proto výši poplatku zachováme na současných 650 korunách,“ přiblížila Klčová a dodala, že dalším aspektem, který stojí za zvýšením nákladů, je například fakt, že do nákladů na obecní systém odpadového hospodářství se poprvé započítají náklady na sběr bioodpadu.

Svoz bioodpadu

Poplatek za svoz bioodpadu zůstane také nezměněný a bude činit 400 korun. „Od roku 2007 se do projektu odděleného sběru bioodpadu zapojuje stále více spoluobčanů, což potvrzují i data, kdy se v roce 2016 účastnilo 2 569 občanů, loni to bylo necelých 4 300 Pardubáků a letos téměř 4 500, nárust tedy evidujeme každoročně,“ přiblížil zásah projektu primátor města Pardubic Jan Nadrchal a dodal, že město v současné chvíli eviduje za rok 2023 svoz 1 846,9 tuny bioodpadů od rodinných domů a 36,42 tuny ze sídlišť, do kterých se projekt rozšířil na podzim 2020.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj