Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na vodíkové konferenci vystoupila radní Dvořáková

| zdroj: Ústecký kraj0

Image
zdroj: kr-ustecky.cz

V Karlových Varech se uskutečnil 3. ročník vodíkové konference H2 Forum 2024. Za účasti tří strukturálně nejvíce postižených krajů Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského hostil i tento ročník odborníky z různých sektorů, včetně politiků, průmyslových lídrů a vědců, kteří diskutovali o roli vodíku jako klíčového prvku v přechodu na čisté a udržitelné energetické zdroje.

Ústecký kraj uspořádal první vodíkové fórum v České republice v roce 2022, o rok později navázal Moravskoslezský kraj a v letošním roce kraj Karlovarský. Tedy kompletní výčet regionů, které spojuje útlum těžby, strukturální změny a potřeba transformace na jiná perspektivní odvětví. 

Během fóra vystoupila radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková, která zdůraznila význam Ústeckého kraje v podpoře vodíkových iniciativ.

„V kraji se tématu vodík hodně věnujeme. Prostřednictvím vodíkové platformy, vytvořené vodíkové strategie i podporou konkrétních projektů se snažíme rozhýbat vodíkovou ekonomiku v Ústeckém kraji. K tomu ale potřebujeme jak pomoc od státu, tak od Evropské unie – v této souvislosti navrhujeme zjednodušení pravidel a konkrétní úpravy národní i evropské legislativy pro podporu využití vodíku. Z Fondu pro Spravedlivou transformaci jsme podpořili devět strategických projektů, z nichž pět je zaměřeno na vodíkové technologie, výzkum, inovace i podporu vzdělávání a odborných kapacit na středních i vysokých školách v Ústeckém kraji,“ uvedla radní Iva Dvořáková s tím, že vodíkové technologie mohou hrát klíčovou roli v transformaci regionu z tradičního těžebního průmyslu na moderní a udržitelné ekonomické odvětví. Investice do vodíku představují nejen ekologické, ale i ekonomické řešení pro budoucnost kraje.

H2 Forum nabídlo zajímavé panelové diskuse s již konkrétními příklady realizovaných projektů. Představen byl strategický projekt Dopravního podniku města Ústí nad Labem, který zahrnuje pořízení vodíkových autobusů, které budou jezdit v městské hromadné dopravě v Ústí nad Labem. Dojde tím ke snížení emisí a podpoře čistší mobility ve městě. Součástí projektu je i vybudování plnící stanice na vodík a modernizace opravny pro vodíková vozidla. 

Dalším strategickým projektem, který se v kraji rozbíhá je projekt Univerzity Jana Evangelisty Purkyně na vybudování výzkumného centra zaměřeného na rozvoj zelených technologií včetně vodíkových inovací s názvem „GET Centre UJEP“. V rámci projektu vznikne také nový studijní doktorandský program zaměřený na vodíkové hospodářství a obnovitelné zdroje energie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ