Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ministr Bartoš vyrazil do Pardubického kraje. Debatoval o regionálním rozvoji i sociálně vyloučených lokalitách

| zdroj: MMR ČR0

aktuality
zdroj: MMR ČR

Brownfield v rekonstrukci, památník na místě bývalého nacistického popraviště, obec se sociálně vyloučenou lokalitou i hrad, který byl po 70 letech opět zpřístupněn veřejnosti. Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš v rámci svých pravidelných výjezdů do regionů navštívil také Pardubický kraj.

„Když chcete zjistit, jakou podporu regiony nejvíce potřebují, musíte je navštívit a debatovat s místními. Ti totiž nejlépe vědí, jaké problémy jejich obyvatele nejvíce pálí a kde by mohlo dojít ke skutečně efektivnímu čerpání dotací z EU i národních programů. Výjezdy do regionů jsou proto pevnou součástí mého kalendáře,“ řekl ministr Ivan Bartoš.

Svou cestu do Pardubického kraje odstartoval v samém centru města Pardubic, kde se na břehu Chrudimky nachází Automatické mlýny, budova navržena významným českým architektem Josefem Gočárem, která však dlouho chátrala, jelikož ztratila svůj původní význam.

Díky projektům, na jejichž realizaci se Ministerstvo pro místní rozvoj podílí prostřednictvím IROP (Integrovaný regionální operační program) a ITI (Integrované územní investice), však získává tento brownfield nové možnosti využití. Vzniká v něm galerie výtvarného umění nadnárodního významu, městská galerie soudobého umění i Centrální polytechnické dílny, které mají ambici stát se centrem technického a přírodovědného vzdělávání především pro žáky pardubických základních škol.

Ministr Ivan Bartoš dále navštívil Památník Zámeček, který vznikl na místě bývalého nacistického popraviště z doby druhé světové války. Nadčasově řešený památník osloví nejen pamětníky a rodiny těch, kteří zde byli zavražděni, ale také další generace, a to atraktivní a srozumitelnou formou. Otevírá tak cestu k pochopení kořenů ničivé nacistické ideologie a rasové i národnostní nenávisti, a to na místě, kde bylo během heydrichiády zabito zastřelením 194 lidí. Rekonstrukci a modernizaci památníku podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím IROP částkou přesahující 20 milionů korun. 

Další zastávkou v Pardubickém kraji se stala obec Předhradí, ve které Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo částkou více než 45 milionů korun projekt transformace ústavní péče na pobytovou sociální službu. Hrad Rychmburk byl od padesátých let minulého století veřejnosti nepřístupný, jelikož jej po znárodnění začal komunistický režim využívat jako domov pro staré občany. Později zde fungoval ústav pro dlouhodobě duševně nemocné. Hrad se však ukázal k těmto účelům nevhodný, proto došlo v rámci zmiňované transformace k přesunu klientů do komunitních domků.
Do kompetence Ministerstva pro místní rozvoj spadá také problematika vyloučených lokalit a snaha o sociální začleňování v nich žijících obyvatel. V této oblasti je důležité navštěvovat nejen místa, kde se v současnosti koncentrují problémy, ale i příklady dobré praxe, kde se řešení daří. Proto zavítal během svého výjezdu ministr Ivan Bartoš také do Prachovic, obce, která ještě nedávno vykazovala největší podíl exekucí v Pardubickém kraji. V Prachovicích, kde nežije ani 1500 obyvatel, jsou dlouhodobě poskytovány sociální služby zaměřené na podporu lidí ohrožených nepříznivou sociální situací a dnes již obec podobným žebříčkům nevévodí. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj