Liteň přešla na nově nastavený systém odpadového hospodářství. Proces je náročný. Zajeté zvyky veřejnosti bylo nutné změnit. Městys vsází na komunikaci s občany. Ti jsou klíčoví proto, aby Liteň splnila stanovené cíle a dokázala ekonomicky ukočírovat narůstající skládkovací poplatek.
Proč jsou změny odpadového hospodářství nutné
Od začátku roku 2021 je v platnosti nový zákon o odpadech, který především zdražuje uložení odpadu na skládky, pokud obec přečerpá stanovený limit 200 kg za rok na občana. Množství odpadu, které není zatížené sankcí, se postupně snižuje až na 120 kg v roce 2029.
Poplatek za ukládání směsného komunálního odpadu na skládku se bude postupně zvyšovat. V roce 2021 to bylo 500 Kč/t a postupně narůstá až na 1 850 Kč/t v roce 2029.
Tímto opatřením chce stát motivovat obce k většímu třídění. Směsný nevytříděný komunální odpad bude nejdražší složkou odpadového hospodářství obcí. Navíc obce podle zákona budou povinné splnit v jednotlivých letech procenta třídění odpadů, což se beze změn, investic do odpadového hospodářství každé obce a zapojení občanů neobejde.
„Už v roce 2025 musí podíl vytříděných složek tvořit minimálně 60 %. Pro srovnání, v roce 2017 Liteňané vytřídili necelých 7 % svých odpadů. V roce 2019 došlo k posílení sběrných hnízd a podíl vytříděných odpadů se v roce 2020 zvýšil na necelých 28 %. Abychom ale dosáhli na 60 %, jsou systémové změny odpadového hospodářství nutné. Jde zejména o vyloučení bio složky ze směsného komunálního odpadu,“ upozorňuje Peter Kapusta, starosta městyse Liteň.
Zavedení door to door systému
Jedná se o svoz tříděného odpadu – plastu a bioodpadu – ode dveří domu. V Litni funguje od 1. ledna 2022. V plánu pro rok 2023 je také přidání popelnice na vytříděný papír.
Liteň má přibližně 1200 obyvatel. Je členem Dobrovolného svazku obcí Poberounské odpady, který provozuje vlastní svozovou firmu. Každé obci byl při rozjetí společného svozu odpadu zachován systém, co se týče frekvence svozu, typu nádob a struktury poplatků, které platí její obyvatelé.
„Frekvence svozů se nezměnila. Jen se každý druhý týden vyváží dva různé druhy odpadu. Směsný komunální odpad se sváží jednou do měsíce a bioodpad v sezoně jednou za 14 dní,“ potvrzuje Peter Kapusta a dodává: „Doplácíme přibližně stejně jako před zavedením změn. Ovšem, když započítáme inflaci, je to obrovský úspěch. A pracujeme na budoucnosti. Po roce 2025 se ještě zvednou poplatky za skládkování a pak se to rozhodně bude vyplácet.“
Odpady pod kontrolou díky čipům
Liteň má očipované popelnice. Od roku 2023 se již nádoby bez čipů nebudou vůbec svážet. Odpad tak není anonymní, což zvyšuje motivaci občanů třídit více a kvalitněji. Díky evidenci může městys vyhodnocovat výsledky produkce odpadů a optimalizovat systém odpadového hospodářství.
Osvěta občanů
Vyhláškou č. 01/2019 zavedla Liteň místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. V tuto chvíli občané platí 750 Kč, poplatek za odpady se pro rok 2023 nezvyšuje.
„Někteří občané ještě změny v odpadovém hospodářství nepřijali za své. Do budoucna se zdražení bohužel nevyhneme. Teď doplácíme přes půl milionu korun a ceny energií, materiálu a dalších komodit letí nahoru,“ konstatuje starosta s tím, že v minulosti nebyli lidé v této oblasti nuceni jakkoli omezovat produkci svých odpadů.
Zvyky je třeba změnit, a tak se lidé postupně učí a sžívají s novými principy nakládání s odpady. Většina občanů se přizpůsobila, vzorně třídí a plně respektuje nový systém. Menší část obyvatel ještě potřebuje čas.
O změnách je veřejnost pravidelně informována v radničních novinách Liteňské zrcadlo a na webu města.
Komentáře