„Snažíme se podporovat menší přírodě blízká opatření, která pomohou zajistit dostatek podzemní i povrchové vody pro život v krajině. Jedná se například o vybudování či obnovu tůní, malých vodních nádrží, revitalizaci drobných vodních toků, přerušení odvodňovacích meliorací či výsadbu remízků,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Kraj podporuje i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech tak, aby dešťová voda neodtékala rychle do kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila dostatek vláhy pro městskou zeleň.
I menší revitalizační opatření v krajině se velmi často pohybují v řádech milionů. Cílem Libereckého kraje je proto také podpora čerpání dotací z mnohem větších národních a evropských zdrojů, kdy kraj pomůže žadatelům se spolufinancováním nákladnějších investičních projektů.
Díky této šestimilionové podpoře kraje se zavedou retenční opatření v celkové hodnotě 19 milionů korun. V roce 2019 stát v Operačním programu životní prostředí na posílení přirozené funkce krajiny vyčlenil 352 milionů korun. Tyto prostředky nejsou dlouhodobě plně využívány.
Návrhy opatření a přípravu žádostí o dotaci mohli zájemci konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové přípravy, poskytla Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o. Liberecký kraj hradil náklady spojené s těmito službami v rozsahu 5 hodin na žadatele.
ilustrační foto/Liberecký kraj
Komentáře