Po akci Čisté Krkonoš, která proběhla v závěru minulého týdne, jsou Krkonoše opět čistější. Uklízet podél turistických cest vyrazily dvě stovky pracovníků Správy KRNAP i široká veřejnost. V rámci akce jsme navíc zlikvidovali historickou černou skládku pod Labskou boudou. Celkem z Krkonoš zmizely další 3 t odpadků.
Úklid poblíž turistických cest, který pořádáme dvakrát ročně, je již standardem. Pokaždé vysbíráme množství plechových či plastových obalů od nápojů a potravin. „Pocitově je těchto odpadků méně. Praxe nám ukazuje, že lidé si pohozených odpadků více všímají, spontánně je při svých výletech sbírají a naopak si více hledí, aby po nich samých odpadky, byť náhodně zapomenuté, nezůstávaly. Na tomto stavu se nepochybně podepsala naše letitá snaha na tento problém s odpadky v národním parku poukazovat a řada kampaní, které jsme na toto téma realizovali. Dá se říci, že většina lidí již akceptovala základní pravidlo, tedy že co si do ho přinášejí, to si z nich také mají odnést,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Černé skládky nejsou naštěstí úplně ožehavým problémem Krkonošského národního parku, přesto občas nějakou, zejména historickou skládku objevíme. Akce Čisté Krkonoše je pak ideální příležitostí ji zlikvidovat. V letošním roce jsme se pustili do historické skládky pod Labskou boudou. O její existenci jsme prakticky nevěděli, protože byla v klidovém území, kam i pracovníci Správy KRNAP chodí jen výjimečně. Vzhledem k tomu, že objevená skládka mohla obsahovat zajímavé artefakty z historie Labské boudy, přizvali jsme na pomoc naše kolegy z Krkonošského muzea ve Vrchlabí.
„Labská bouda toto místo zjevně řadu let využívala jako smetiště a my dnes uklízíme to, co sem vyvezli,“ uvedla archeoložka Krkonošského muzea Správy KRNAP Olga Hájková. Na skládce byly převážně skleněné lahve, porcelán, ale i železný odpad. Celou řadu lahví jsme našli v poměrně dobrém stavu, na rozdíl od jídelního a kuchyňského nádobí. Je to ale pochopitelné. Poté, co naši předkové vypili obsah lahve, jednoduše ji vyhodili.
Nádobí ale vyhazovali jen, když bylo poškozené nebo rozbité. „Vybrané předměty odvezeme do muzea. Umyjeme je a samozřejmě projdou muzejní evidencí. Nakonec budou uloženy jako sbírkové předměty v našem depozitáři, které budou dokumentovat historii Krkonoš, výbavu horských bud té doby,“ dodala.
Zajímavým nálezem byl hrníček s nápisem „Zackenfall Baude“, tedy z boudy u vodopádu Kamieńczyka. Jedná se o prvorepublikový, tedy meziválečný hrníček z pruské strany hor. Jak se sem dostal, můžeme jenom spekulovat. Možná si jej přinesl někdo z personálu jako památku na předešlé působení.
Komentáře