Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jihomoravský kraj je díky podpoře výzkumu a vývoje silným evropským inovátorem

| zdroj: Jihomoravské inovační centrum0

thisisengineering-raeng-kr-olxRwCa4-unsplash
zdroj: unsplash.com

Jihomoravský kraj s centrem v Brně se posunul mezi silné evropské inovátory. Oproti roku 2016 zlepšil svou inovační výkonnost ve srovnání s EU o více než pětinu, a to i díky spolupráci inovativních malých a středních podniků v regionu, která není pro země střední a východní Evropy běžná.

Region vyniká i v podpoře výzkumu a vývoje, do kterého šlo dle nejnovějších dat téměř 23 mld. korun. Tedy vůbec nejvyšší podíl regionálního HDP v Česku i srovnatelný s nejvyspělejšími evropskými regiony. Vyplývá to z datové zprávy o výzkumu, inovacích a podnikání na jižní Moravě, kterou vydala inovační agentura JIC.

Podíl výdajů na vědu a výzkum vůči regionálnímu HDP ve výši 3,1 % je nejen dlouhodobě nejvyšší v Česku, ale dosahuje úrovně znalostní intenzity předních evropských regionů, především v Německu, Rakousku, Belgii či Švédsku. K takové podpoře inovací přispívají nejen univerzity a veřejné výzkumné instituce, ale především firmy, které se na výzkum a vývoj zaměřují.

„Vše je výsledkem více než dvacetiletého zaměření na rozvoj vědy i technologických firem. Že jdeme správným směrem potvrdilo i ocenění kraje a města Brna jako Evropského podnikatelského regionu 2024 za jeho dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací, a z toho vyplývající aktuální aktivity zaměřené na větší odolnost, udržitelnost a digitalizaci firem,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Město podporuje zapojení místních institucí do velkých evropských projektů týkajících se polovodičů a naší snahou je i umístění národního polovodičového kompetenčního centra nebo pilotní linky do Brna. Dlouhodobě bychom rádi inovace a výsledky výzkumů, jež vznikají ve vědecké a podnikatelské sféře, přenášeli do oblastí, které pozitivně rozvíjejí město,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Součástí této strategie je i rozvíjení vztahů v rámci inovačního ekosystému, ke kterému v Brně přispívají akce, jako je výroční konference Velvet Innovation a také pravidelné meetupy. Komunita může těžit i z toho, že má region podíl high-tech zaměstnanců srovnatelný s nejvyspělejšími západními regiony (6,7 %) nebo v něm kontinuálně stoupá počet zahraničních pracovníků.

„Troufám si říct, že dlouhodobá, systematická práce na podpoře podnikání a inovací vytvořila v našem regionu specifickou kulturu, která se vyznačuje vysokou mírou důvěry a spolupráce mezi firmami. Díky ní firmy mezi sebou sdílejí zkušenosti, vzájemně se inspirují, a v neposlední řadě díky ní vzniká více inovací, tedy nových produktů a služeb, které se uplatňují na trhu. Pozoruhodné je, že i data, která sbírá evropský statistický úřad Eurostat už ukazují podstatné rozdíly v intenzitě mezifiremní spolupráce při vzniku inovací v našem kraji vůči ostatním regionům ČR, a také zemím střední a východní Evropy,“ doplňuje k tématu David Uhlíř, architekt inovačního ekosystému a zástupce ředitele JIC.

Právě zvyšující se skóre v oblasti spolupráce inovativních SME posiluje v evropském měřítku Regionální inovační index jižní Moravy. Další úspěšná spolupráce probíhá při přípravě vědeckých publikací, a to jak na mezinárodní úrovni, tak mezi soukromým a veřejným sektorem. A v neposlední řadě zvyšuje hodnotu indexu i inovativnost výrobků a procesů.

Při pohledu na klíčové obory podtrhuje zdatnost regionu jeho celosvětová dominance ve výrobě elektronových mikroskopů, kdy každý třetí elektronový mikroskop na světě pochází z Brna. Kromě toho je region nedílnou součástí evropského hodnotového řetězce polovodičů, do kterého přispívá designem, instrumentací a rozsáhlým výzkumem a vývojem v oblasti charakterizace materiálů.

Brno je také domovem předních společností a výzkumných center, která přispívají k řešení vesmírných misí i stále potřebnější kybernetické bezpečnosti. Neméně důležitý význam má i herní vývoj, který je nejsilnějším kulturním exportem regionu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj