Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak se inflace může promítnout do ceny za vodné a stočné

| autor: Hana Tomášková0

voda_penize.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

O inflaci se hovoří poslední dobou stále častěji. Významnou měrou k ní přispívá nárůst cen elektřiny a zemního plynu. Bude mít vliv také na cenu pitné vody?

Orientovat se v této složité době není jednoduché. Vzrostly ceny pohonných hmot, elektrické energie, zemního plynu, potravin a mnoha dalších komodit. Podle všeho však zdaleka nejsme u konce. Zeptali jsme se proto odborníků z vodárenství:

Jak se inflace může promítnout do ceny za vodné a stočné?

Jiří Paul, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Beroun, a.s.:

Vliv inflace na cenu vody je nepřímý. Cena se totiž stanovuje zpravidla na celý rok, provozovatel tak musí předvídat, jaký bude vývoj nákladů. Zpětně se náklady dají kompenzovat jen ve velmi omezené míře, takže v průběhu roku provozovatel musí reagovat na aktuální vývoj nákladů a v rámci cenové kalkulace se s nimi vypořádat bez změny ceny pro zákazníka. U velkých provozovatelů tomu napomáhají dlouhodobé smlouvy s největšími dodavateli služeb, energií a materiálů. Inflační vývoj se tak promítá až s ročním zpožděním.

Ovšem letošní zcela bezprecedentní růst cen energií a pohonných hmot bude velmi složité kompenzovat úsporami nebo přesuny nákladů. Je proto velmi pravděpodobné, že na řadě míst naší země budou probíhat mimořádná jednání o úpravě ceny vody ještě v průběhu roku.

Miloš Trnka, Ekonomický ředitel společnosti ČEVAK a.s.:

Stejně jako ve všech oblastech poskytování služeb se zvýšené náklady budou muset dříve či později promítnout i do cen vodného a stočného.

Mnohem větší starost nám však dělá jeden z významných nákladů a tím je strmý nárůst cen energií, a to nejen ve vztahu k válečnému konfliktu na Ukrajině.

banner ČEVAK.jpg

Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.

Vodárenství je regulovaný obor a výše vodného a stočného je usměrňována ministerstvem financí. Obecně řečeno jde o kontrolu a definování oprávněných nákladů, ziskové marže a tarifu. Rostoucí náklady na výrobu a distribuci pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní se proto logicky musí promítnout do vodného a stočného.
SmVaK Ostrava jsou oproti jiným významným hráčům v českém vodárenství v dominantní části také vlastníky vodovodní i kanalizační infrastruktury, kterou zároveň provozují. Z vodného a stočného je tedy nezbytné vygenerovat dostatek finančních prostředků na obnovu a rozvoj vodárenského systému, jak definuje česká legislativa. Proto pochopitelně pociťujeme výrazné inflační tlaky v oblasti cen stavebních prací, dostupnosti stavebních materiálů, ale také chemikálií a dalších materiálů, které jsou nezbytné pro naši každodenní činnost v oblasti výroby pitné vody a čištění vody odpadní.

Velmi senzitivní oblastí jsou v současnosti ceny energií, u nichž se s ohledem na situaci na Ukrajině velmi obtížně predikuje jejich další vývoj. Ty se pochopitelně v budoucnu také odrazí v nákladech vodárenských společností.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj