Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak řešit nárůst SKO v zimě, kdy je nutné ukládat popel z lokálních topenišť?

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Průmyslová ekologie0

popel

Města a obce se snaží občany motivovat ke třídění. Mají na to různé nástroje a jedním z nich je snižování četnosti svozu směsného komunálního odpadu (SKO). Především v menších obcích zaznamenávají občané v zimním období nárůst množství SKO, především z popela z lokálních topenišť.

Četnost svozu, která občanům stačí v letním období, nebo spíše mimo topnou sezonu, nemusí v zimním období stačit. Lokální topeniště generují nezanedbatelné množství popela, což je odpad navíc. Ten musí občan někam ukládat.

Jak mohou tento „zimní“ problém řešit obce a co z pohledu občana musí obec udělat, pokud občanovi nestačí kapacita nádoby a četnost svozu?

Petr Šulc, sfe consulting, s.r.o.:

Záleží na tom, jaký poplatek je v obci zavedený. Pokud jde o kapitační poplatek, musí obec převzít veškerý odpad dle §59 (1) zákona o odpadech:

Obec je povinna přebrat veškerý komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti nepodnikajících fyzických osob.“

Pokud obec zavedla poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci na základě kapacity soustřeďovacích prostředků podle zákona o místních poplatcích, je povinna přebírat směsný komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti nepodnikajících fyzických osob v množství odpovídajícím kapacitě soustřeďovacích prostředků.

Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek a místopředseda SMO ČR:

Toto jsou celkem známé případy. Lidé topí tuhými palivy v zimním období a nemají pak dostatečnou kapacitu na odkládání popela. Pokud jde o popel ze dřeva, tak ten je biologického původu a lze ho odevzdávat do svozu bioodpadu, pokud jej má obec zachován i přes zimu např ve 14denních cyklech.

Pokud jde o jiný popel, například z briket či uhlí, tak příslušným domácnostem na jejich žádost obec poskytne další „zvláštní nádobu – popelnici s označeným např. sněhové vločky“, která značí, že se do této popelnice odkládá pouze popel z topení tuhými palivy. Tento způsob „popelnice se sněhovou vločkou“ máme zaveden v obci u nás a sváží se ve 14denním cyklu spolu s popelnicemi na směsný odpad po dobu zimní, topné sezony, konkrétně od 1. 11. do 31. 3.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj