Podle Zákona č. 424/2022 Sb. platí od 1. ledna 2022 povinnost instalovat či vyměňovat výhradně dálkově odečitatelné měřiče. Zařízení, která nejsou dálkově odečitatelná, musí být vyměněna do 1. ledna 2027. Zákon zároveň nařizuje od 1. ledna 2024 odečítat měřiče tepla a teplé vody 1× měsíčně a naměřené hodnoty předávat konečným spotřebitelům.
Rozúčtování služeb za teplo a vodu
„Rozúčtování tepla a vody na jednotlivé byty jsme začali nabízet v Rakovníku před mnoha lety jako doplňkovou službu pro naše odběratele tepla. Pak jsme ho začali dělat i pro ostatní SVJ a SBD a časem jsme se stali zřejmě největším rozúčtovatelem v Rakovníku. V posledních letech prudce roste počet našich zákazníků i v Rokycanech, ve Zbirohu, v Plzni a v okolních městech,“ říká Aleš Hrnčál, jednatel společnosti Energie AG Teplo Bohemia s.r.o.
Za rok 2022 zpravovala firma podklady pro vyúčtování služeb pro více než 11 000 bytů především ve Středočeském a v Pardubickém kraji. Letos se mezi nové zákazníky zapsal například bytový dům Gutova 1869 v Praze.
Jak probíhá samotné roční rozúčtování nákladů na vytápění
„Provedeme dálkový odečet indikátorů topných nákladů – ITN, měřáčky na otopných tělesech, nebo vodoměrů. Dálkové odečty se provádí buď pochůzkovým rádiovým systémem, walk-by systémem, nebo přes internet prostřednictvím datových sběračů v domě. Mezitím nám zákazníci dodají podklady o spotřebách tepla a vody
za uplynulý rok a o odpovídajících nákladech,“ přibližuje detaily Aleš Hrnčál.
Do rozúčtování lze zapracovat i data v rámci stěhování v jednotlivých bytech a náklady rozdělit na jednotlivé majitele. „My pak všechna tato data zpracujeme v rozúčtovacím softwaru a zákazníkovi předáme rozúčtovací listy pro jednotlivé byty, kde jsou přesně uvedeny spotřeby a náklady daného bytu. Samozřejmě veškeré tyto výpočty provádíme přesně v souladu s odpovídající legislativou,“ doplňuje Hrnčál.
Výhody smart meteringu
- Odečty na dálku
- Přesnost odečtů
- Analýza dat
- Energetické úspory
„Hlavní výhodou je samozřejmě dálkový odečet bez vstupu do bytů. Tím se eliminuje složité domlouvání termínu odečtů, řešení přístupu do bytů, které nejsou momentálně obývané atd. Další nespornou výhodou je zamezení případných omylů při přepisování ručních odečtů. A vyšší je i přesnost odečtů, protože všechny přístroje si automaticky uloží do paměti stav k 31.12. daného roku a ten se pak použije k rozúčtování. Všechny přístroje jsou tak odečteny ve stejném okamžiku,“ upozorňuje Aleš Hrnčál.
Všechny dodávané přístroje umožňují zapojení do systému centrálních odečtů Apator (CRS systém). Tento systém sbírá data z ITN a vodoměrů prakticky nepřetržitě a prostřednictvím internetu je posílá dále. Tato data pak lze použít buď v přístupovém portálu nebo si je nechat posílat e-mailem. Při pravidelné analýze nasbíraných dat tak lze odhalit abnormální spotřeby jako je například únik vody v některém bytě.
„Kromě již zmíněného odhalení případných úniků mají dálkově odečitatelné měřiče ještě jeden významný efekt, který není na první pohled až tak patrný. Tím, že obyvatelé jednotlivých bytů mají přehled o svých spotřebách a jsou si vědomi, že tyto spotřeby jsou měřené a výše nákladů se odvíjí od naměřených spotřeb, už podvědomě věnují více pozornosti správnému hospodaření s teplem
a vodou. Tím mohou dosáhnout významných úspor i bez toho, aby se si jakkoli snižovali komfort bydlení. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel větrání, využívání termostatických ventilů nebo hospodaření svodou,“ komentuje další přínos technologie jednatel společnosti Energie AG Teplo Bohemia.
Komentáře