Ve středočeských Kněžicích zahájilo Sdružení místních samospráv ČR sérii sedmi stáží zaměřených na problematiku pozemkových úprav.
Účastníci se i díky praktickým zkušenostem a příkladům dozvědí to nejdůležitější o tomto důležitém nástroji krajinného plánování, včetně financování a klíčových bodů nejen pro zahájení, ale i zdárné dokončení.
Jakkoli se pozemkové úpravy mohou zdát náročné, výsledek se rozhodně vyplatí. Pozemkové úpravy přispívají k pestřejší, odolnější a zdravější krajině a podporují její adaptaci na klimatickou změnu. Pomáhají vyjasnit majetkové vztahy, sloučit a zpřístupnit pozemky i zavádět funkční ekologická opatření, jako je například výsadba alejí, zadržování vody krajině nebo obnovování polních cest.
„V České republice je 13 076 katastrálních území. Pozemkové úpravy jsou ale dokončeny méně než na polovině území. Jedním z důvodů, proč řada obcí zatím pozemkové úpravy neuskutečnila, je nedostatek informací. I prostřednictvím našich stáží to chceme změnit,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.
Stáže připravuje regionální kancelář SMS ČR v Jihlavě v rámci projektu Podpora resilience obcí vůči klimatickým změnám. Na přípravě se podílí rovněž Českomoravská komora pro pozemkové úpravy a Státní pozemkový úřad.
„Velmi důležité je pořádání stáží přímo v obcích, které pozemkové úpravy již realizovaly. Účastníci se tak na místě přesvědčí o přínosech pozemkových úprav a zároveň slyší autentické zkušenosti z praxe. Inspiraci na reálných příkladech považuji sám jako starosta za nejpřínosnější,“ říká Milan Kazda, starosta Kněžic a předseda Pracovní skupiny pro životní prostředí a zemědělství SMS ČR.
Program stáží je rozdělen do dvou částí, kdy je v dopoledním bloku představena posluchačům problematika pozemkových úprav, jejich význam a aktuální situace v dotyčném kraji, seznámí se s procesem průběhu komplexních pozemkových úprav i jejich prováděním v praxi stejně jako s příklady zajímavých realizací. Po diskuzi následuje exkurze v okolí místa konání společně se starostou a odborníky, kdy se prohlídka zaměří na konkrétní realizovaná opatření.
„Paralelně připravujeme s již zmíněnými partnery také učební materiály včetně e-learningu, které poskytnou podrobné a praktické informace k procesu pozemkových úprav. Při jejich tvorbě spolupracují zkušení starostové s odborníky SPÚ a ČMKPÚ,“ dodává Dana Kratochvílová, vedoucí manažerka vzdělávání SMS ČR.
Další stáže budou postupně zveřejněny na www.portalzastupitele.cz, kde se můžete na stáže registrovat.
Kněžice (Středočeský kraj), 3. července 2024, 8:30 – 16:30
Olešenka (Kraj Vysočina), 11. července 2024, 8:30 – 16:30
Růžová (Ústecký kraj), 23. července 2024, 8:30 – 16:30
Tvarožná Lhota (Jihomoravský kraj) 17. července 2024, 8:30 – 16:30
Drslavice (Zlínský kraj), 31. července 2024, 8:30 – 16:30
Senice na Hané (Olomoucký kraj), 7. srpna 2024, 8:30 – 16:30
Koloveč (Plzeňský kraj), 20. srpna 2024, 8:30 – 16:30
Komentáře