Jak na aleje či zadržování vody? SMS ČR zahajuje v Kněžicích sérii letních stáží o pozemkových úpravách

| zdroj: SMS ČR0

Tree_alley
zdroj: wikimedia.org

Ve středočeských Kněžicích zahájilo Sdružení místních samospráv ČR sérii sedmi stáží zaměřených na problematiku pozemkových úprav.

Účastníci se i díky praktickým zkušenostem a příkladům dozvědí to nejdůležitější o tomto důležitém nástroji krajinného plánování, včetně financování a klíčových bodů nejen pro zahájení, ale i zdárné dokončení.

Jakkoli se pozemkové úpravy mohou zdát náročné, výsledek se rozhodně vyplatí. Pozemkové úpravy přispívají k pestřejší, odolnější a zdravější krajině a podporují její adaptaci na klimatickou změnu. Pomáhají vyjasnit majetkové vztahy, sloučit a zpřístupnit pozemky i zavádět funkční ekologická opatření, jako je například výsadba alejí, zadržování vody krajině nebo obnovování polních cest.

V České republice je 13 076 katastrálních území. Pozemkové úpravy jsou ale dokončeny méně než na polovině území. Jedním z důvodů, proč řada obcí zatím pozemkové úpravy neuskutečnila, je nedostatek informací. I prostřednictvím našich stáží to chceme změnit,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

Stáže připravuje regionální kancelář SMS ČR v Jihlavě v rámci projektu Podpora resilience obcí vůči klimatickým změnám. Na přípravě se podílí rovněž Českomoravská komora pro pozemkové úpravy a Státní pozemkový úřad.

Velmi důležité je pořádání stáží přímo v obcích, které pozemkové úpravy již realizovaly. Účastníci se tak na místě přesvědčí o přínosech pozemkových úprav a zároveň slyší autentické zkušenosti z praxe. Inspiraci na reálných příkladech považuji sám jako starosta za nejpřínosnější,“ říká Milan Kazda, starosta Kněžic a předseda Pracovní skupiny pro životní prostředí a zemědělství SMS ČR.

Program stáží je rozdělen do dvou částí, kdy je v dopoledním bloku představena posluchačům problematika pozemkových úprav, jejich význam a aktuální situace v dotyčném kraji, seznámí se s procesem průběhu komplexních pozemkových úprav i jejich prováděním v praxi stejně jako s příklady zajímavých realizací. Po diskuzi následuje exkurze v okolí místa konání společně se starostou a odborníky, kdy se prohlídka zaměří na konkrétní realizovaná opatření.

Paralelně připravujeme s již zmíněnými partnery také učební materiály včetně e-learningu, které poskytnou podrobné a praktické informace k procesu pozemkových úprav. Při jejich tvorbě spolupracují zkušení starostové s odborníky SPÚ a ČMKPÚ,“ dodává Dana Kratochvílová, vedoucí manažerka vzdělávání SMS ČR.

Další stáže budou postupně zveřejněny na www.portalzastupitele.cz, kde se můžete na stáže registrovat.

Kněžice (Středočeský kraj), 3. července 2024, 8:30 – 16:30

Olešenka (Kraj Vysočina), 11. července 2024, 8:30 – 16:30