Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Inspirativní klimatické projekty na obrazovkách České televize

| zdroj: SFŽP0

Americký_park_-_natáčení_České_televize_2021
zdroj: wikimedia.org

Pod názvem „Česko a Evropa řeší klima II.“ startuje od 19. listopadu v České televizi nový čtyřdílný seriál. Osvětově-informační cyklus opět nabídne divákům příklady dobré praxe v oblasti klimatických opatření.

„Navštívili jsme s kamerou přes třicet lokalit v jedenácti krajích, abychom zde zmapovali konkrétní projekty obcí, měst, firem, ekocenter a dalších klíčových aktérů, které přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů nebo pomáhají přizpůsobit se dopadům klimatických změn. Velký důraz jsme tentokráte kladli na téma proměny tuzemské energetiky včetně transformace teplárenství. Hodně nás zajímaly i dekarbonizační aktivity průmyslových podniků a oblast energetických úspor. A neopomenuli jsme ani důležité téma klimatického vzdělávání,“ popsal záměr tvůrců pořadu jeho moderátor a spoluscenárista Michal Žák.

Mezi představenými úspěšnými projekty figuruje řada těch, které byly finančně podpořeny z evropských a národních dotačních programů spravovaných Státním fondem životního prostředí.

„Je důležité, že pořad seznámí širokou veřejnost s přínosy projektů spolufinancovaných z evropských zdrojů, jako je Modernizační fond, Národní plán obnovy, Operační program Životní prostředí či Operační program Spravedlivá transformace. Co do objemu financí jsou pro nás evropské fondy nepostradatelné, díky nim můžeme realizovat projekty, které významně posunují Česko k udržitelnější budoucnosti,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Zelená modernizace Česka se v žádném případě neobejde bez výrazného posílení role obnovitelných zdrojů. I v tomto směru ukazuje pořad příklady konkrétních projektů, ať už se jedná o střešní fotovoltaiky, větrné parky, elektrolyzéry pro výrobu zeleného vodíku, zařízení na energetické využití odpadů či nově vznikající biometanové stanice.

„Větrná a solární elektřina či bioplyn patří mezi řešení, která mají mnohonásobný přínos pro Česko při jedněch vložených financích – podporují českou energetickou bezpečnost, jsou základem k zajištění konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky a v neposlední řadě snižují spotřebu fosilních paliv a chrání tak klima. Pořad ukazuje inspirující příklady i cesty postupné proměny české energetiky, nad kterými se mohou diváci zamyslet a promítnout si je do jejich regionu například v podobě komunitní energetiky,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Významným tématem, který čtyřdílná série rovněž akcentuje, je oblast dekarbonizace tuzemského průmyslu. Přechod na nízkoemisní výrobu s sebou přináší velké výzvy, ale zároveň i příležitosti. Tento náročný proces zdokumentovali tvůrci pořadu například v Třineckých železárnách, kde se rozbíhá transformační program Green Werk, v závodě Barevka v Dubí, kde bude brzy spuštěna unikátní nízkoemisní linka na výrobu plochého skla nebo v mladoboleslavské společnosti ŠKO-ENERGO, kde se začíná realizovat projekt modernizace tamní teplárny, jež bude v budoucnosti vyrábět teplo ze sta procent z biomasy. Série se ve velkém věnuje také projektům energetických úspor (EPC), které jsou stále oblíbenější jak v krajích, tak například v českých nemocnicích.

„Dekarbonizace je obrovské téma pro stále více českých firem z mnoha oborů včetně těžkého průmyslu a strojírenství. My v ČEZ ESCO vnímáme rostoucí poptávku každý den a firmám pomáháme s jejich přechodem na moderní energetiku. Ať už to jsou EPC projekty, fotovoltaiky na střechách, modernizace osvětlení, vzduchotechniky, kogenerační jednotky, ale i dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů se zárukou původu. Byznysový sektor si bez ohledu na klimatickou politiku EU velice dobře uvědomuje, že bez investic do dekarbonizace nebude na trhu konkurenceschopný,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Klíčovou úlohu v ochraně klimatu mají i města a obce. Tvůrci pořadu se vydali za nízkoemisními počiny například do Chrudimi, Ivančic, Frýdku-Místku, Kladna, Litoměřic či Slavičína.

„EU i Českou republiku čeká zásadní ekonomická a společenská transformace, která má nejen zastavit klimatickou změnu a zmírnit dopady ekonomických činností na přírodu, ale také udržet konkurenceschopnost a posílit soběstačnost. Významná část investic bude pocházet ze soukromého sektoru a finanční instituce při tom sehrají významnou roli. ČSOB se dlouhodobě zaměřuje také na segment municipalit a pořádá soutěž Zelená obec roku, jejímž prostřednictvím chce ukázat příklady obcí a měst, které jsou v ochraně klimatu a životního prostředí nejdále. Záleží nám na tom, aby se o inspirativních projektech na lokální i regionální úrovni dozvěděla široká veřejnost, třeba prostřednictvím tohoto televizního pořadu,“ poznamenal Ján Lučan, člen představenstva ČSOB.

Pořad poběží na programu ČT2 od 19. listopadu do 10. prosince, vždy v úterý odpoledne a v následné repríze ve čtvrtek večer. Každý týden bude k vidění nový díl, a to jak na televizní obrazovce, tak i v iVysílání na webu České televize. V tomto internetovém archivu bude pořad kdykoliv k dispozici pro případné přehrání a zhlédnutí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj