Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Helptex bude monitorovat všechny své kontejnery na textil a svážet je optimalizovanými trasami

| zdroj: Sensoneo0

sensoneo1.jpg
zdroj: Sensoneo

SpolečnostHelptex, která se věnuje sběru textilního odpadu, se po úspěšném otestování v průběhu léta 2021 rozhodla nasaditsenzory Sensoneo na monitorování naplněnosti do všech svých kontejnerů. Po řešení Sensoneo společnost sáhla po negativní zkušenosti s předchozím dodavatelem, kdy se na data ze senzorů nemohla spolehnout.

Společnost Helptex vstoupila na český trh textilního odpadu v roce 2014. Textilní odpad, který vysbírá, putuje po vytřídění na recyklaci pro další využití v odvětví bytového textilu, v automobilovém průmyslu, do třetích zemí a na podporu charitativních organizací. Od svého vzniku darovala společnost Helptex charitativním organizacím 2,3 milionu korun. Ostatní finance jsou potřeba na provoz a růst spolku.

Zakladatelka společnosti, Monika Karcz, má v oblasti recyklace textilního odpadu bohaté zkušenosti – této činnosti se věnuje 24 let. Během svého působení v Anglii ocenila především rovnocennou podporu státu a regulace, které usměrňovaly působení těchto organizací v rámci podpory různých charit. Po několika letech se vrátila zpět do Česka, kde se později rozhodla investovat své finance do vybudování ekosystému na recyklaci textilního odpadu:

Charitativní dopad této služby je velkou částí tohoto spolku. Nejdříve jsme pomáhali lidem individuálně – dostávali jsme tipy na rodiny, matky samoživitelky či nemocné děti, které potřebovaly pomoc. Později jsme tento způsob pomoci přehodnotili a rozhodli se cíleně podporovat jednu organizaci, jejíž smysl a důvěryhodnost jsme měli možnost si ověřit tak trochu na vlastní kůži”, hovoří Monika Karcz. Touto organizací je Dětské krizové centrum.

Organizaci, kterou bychom chtěli dlouhodobě podporovat, jsme vybírali dlouho. Způsob, jakým pomáhají v Dětském krizovém centru, je nám velmi sympatický a ověřili jsme si, že jsou to opravdu profesionálové.” Dětské krizové centrum je nestátní nezisková organizace specializovaná na odbornou pomoc týraným, sexuálně zneužívaným či zanedbávaným dětem (syndrom CAN).

Specifika kontejnerů na textil

Až do minulého roku Helptex spravovala jen několik desítek kontejnerů. Minulý rok se jí však podařilo jejich síť výrazně rozšířit a aktuálně má pod správou několik set kontejnerů na textilní odpad, které jsou rozmístěny po celé České republice, a to i přesto, že Helptex nezískala žádné dotace z fondu OŽP. Daří se jí také díky tomu, že odkupuje a recykluje kontejnery od firem, které neustály covid. Proto jsou kontejnery Helptex typické svou barevností.

Rostoucí objem vytříděného textilu podporuje i zvyšující se důvěra lidí – na třídění textilu si jednoduše zvykli, zájem měst a obcí je také mimořádný, vzhledem k tomu, že do roku 2025 mají povinnost třídit také textil.

V kontejnerech uvítáme nositelné, nepoškozené, čisté a suché oblečení, doplňky a spárovanou obuv, vše v igelitových obalech, aby to bylo chráněno před znehodnocením a usnadnila se tak i manipulace našim řidičům.”

Více kontejnerů vytváří nové potřeby

Rostoucí infrastruktura kontejnerů klade vyšší nároky také na management jejich správy. Klíčová je v tomto případě především logistika svozu. Monitorovací senzory, které by informovaly o jejich aktuálním zaplnění, představují velkou příležitost k tomu, aby se kontejnery vyprázdňovaly včas – řidiči by tak nejezdili “naslepo” a pronajímatelé odpadových stání by se mohli spolehnout na to, že prostředí kolem kontejnerů nebude znečištěné.

Helptex s touto představou nainstalovala řešení, od kterého očekávala přesně tyto přínosy. “Realita byla – bohužel – trochu jiná. Měli jsme výrazné komplikace již s nastavením a následně i s komunikací s dodavatelem. Senzory se v mnohých případech ukázaly jako nespolehlivé a riziko představoval také únik dat.” Dodavatele řešení se Helptex tedy rozhodla vyměnit za společnost Sensoneo. Pilotní instalaci vyhodnotila jako spolehlivou a senzory postupně nainstaluje do všech kontejnerů, přičemž řešení využívá formou pronájmu. Senzory zasílají informaci o zaplnění každé dvě hodiny.

Monitorování odpadu rozhodně potřebujeme, poučili jsme se však. Tato data pro nás představují klíčové informace, na kterých následně závisí plánování svozu a celá logistika, takže se na ně musíme absolutně spolehnout.”

Kromě okamžitého přístupu k informacím o aktuálním zaplnění kontejnerů společnost Helptex plánuje využívat řešení Sensoneo také pro řízení operativy svozu a logistiky. Řešení Sensoneo Smart Route Planning automaticky generuje optimální svozové trasy podle specifik konkrétní společnosti v souvislosti s velikostí a vlastnostmi svozových aut. Optimální trasy se zasílají v požadovaném čase a formátu na zvolená zařízení – operátoři svozu standardně preferují PDF trasy zasílané na mailové adresy ráno včas před spuštěním svozu.

sensoneo2.jpg

Další, ještě praktičtější možností je využívání navigace Driver App, vyvinuté pro specifické potřeby svozových vozidel. Tam jsou aktuální trasy k dispozici přímo v mobilní aplikaci, která řidičům následně umožňuje nechat se navigovat v reálném čase.

Svozová logistika je komplexní, a přitom klíčová úloha, která zabírá velkou část naší práce. Automatizací těchto procesů se chceme posunout na další úroveň, a ještě více tak zvýšit kvalitu naší služby,” dodala Monika Karcz.


O společnosti Sensoneo

Sensoneo vyvíjí a poskytuje řešení pro inteligentní správu odpadů, které městům a soukromým společnostem umožňují řídit správu odpadů efektivně, snížit negativní dopad na životní prostředí a zlepšit kvalitu služby.

Prostřednictvím své unikátní technologie revolučně mění způsob řízení odpadů. Řešení kombinuje vlastní senzory, které monitorují odpad v reálném čase, s pokročilými monitorovacími zařízeními a sofistikovaným softwarem, což zákazníkům umožňuje komplexně digitalizovat odpadní infrastrukturu a řídit odpady na základě dat – transparentně sledovat odpadové toky, optimalizovat svozovou logistiku a zavádět automatizované systémy pro spravedlivé poplatky na základě skutečné produkce. Společnost také vyvíjí a poskytuje řešení na míru, které digitalizují, optimalizují a automatizují komplexní logistiku post-spotřebitelské recyklace a zpracování různých druhů odpadů.

Sensoneo řešení zaujalo města a společnosti po celém světě a aktuálně je využíváno v projektech ve více než 60 zemích. Společnost je členem iniciativy Circular Slovakia, zakládajícím členem sdružení Chci smart město a členem mezinárodní asociace Proptech for Good. Kromě množství mezinárodních ocenění také získalo prestižní enviro-certifikát "Efficient Solution" od nadace Solar Impulse Foundation. Pro více informací navštivte prosímwww.sensoneo.com nebowww.sensoneo.cz.

Kontakt:Andrea Basilova, spoluzakladatelka společnosti Sensoneo, andrea.basilova@sensoneo.com, +421907838094

sensoneo3.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj