Gymnázium Dašická bude brát více energie ze slunečního záření

| zdroj: Pardubický kraj0

solar-cell-4045029_640
zdroj: pixabay

Pardubický kraj postupně pokračuje v přípravě na budování fotovoltaických elektráren v rámci objektů škol či zdravotnických zařízení. Krajští radní na svém posledním jednání potvrdili záměr na vybudování fotovoltaické elektrárny s výkonem 180 kWp v areálu Gymnázia Dašická v Pardubicích.

„V rámci našich středních škol se snažíme vytipovávat objekty, které jsou vhodné pro umístění fotovoltaických elektráren tak, abychom byli schopni zvýšit energetickou soběstačnost našich zařízení. Tato opatření jdou samozřejmě ruku v ruce s dalšími projekty na energetické úspory. Proto, aby byla tato opatření úspěšná a reálně se nám podařilo snížit spotřebu škol a výdaje na energie, se musí jednat vždy o balík opatření,“ vysvětlil krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

V případě Gymnázia Dašická je projektový záměr schválen již od září 2022. „Projekt byl zadán a projektován pro střechy na budovách A, B C, D. Na základě zpracované energetické studie proveditelnosti byla vyloučena plocha střechy objektu D z důvodu velkého zastínění panelů. Po detailním statickém posouzení střech určených k instalaci fotovoltaických elektráren včetně energetického posouzení byla plocha střech vhodných k instalaci snížena. Celkový výkon elektrárny je nově projektován na 180 kWp. Aktuální předpokládané náklady činí 11,2 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Stejně jako v případě dalších projektů kraj na instalaci fotovoltaických elektráren hledá evropské zdroje. „I přes úpravy v projektu máme stále schválené spolufinancování z výzvy Operačního programu životní prostředí, které se pohybuje ve výši přibližně 4,8 milionu korun. V rámci každého projektu vždy zvažujeme, jaká je návratnost. Jednotlivé projekty pečlivě přehodnocujeme, stejně tomu bylo v případě Gymnázia Dašická. Některé střechy totiž nejsou vzhledem k zastínění, sklonu či statice vhodné k umístění panelů. Proto věnujeme všem projektům maximální pozornost,“ řekl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.