Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Cirkulární Česko na MSV Brno

| autor: Hana Tomášková0

Cirkulární Česko na MSV Brno

Zvýrazněným tématem veletrhu ENVITECH je cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdrojiO cirkulární ekonomice se poslední roky mluví opravdu hodně. Ale stále je to pro spoustu firem obtížně uchopitelný koncept a spousta z nich neví, jak a kde začít.

V rámci MSV probíhá konference Cirkulární ekonomika – trendy a inspirace pro každou firmu, kde se hovoří mimo jiné o globálních cirkulárních trendech současnosti nebo o jejím financování.

Nové formy financování cirkulární ekonomiky

Situace je vážná,“ komentuje oteplování České republiky Petr Vítek, jeden ze zakladatelů HUB v Česku, Huby jsou laboratoře, kde se snažíme vytvářet podmínky pro prototypy toho, jak má vypadat podnikání budoucnosti.“

Petr Vítek dal společně s dalšími investory dohromady malý investiční fond Tilia Impact Ventures zaměřený výhradně na investice se silným společenským dopadem.

Vidíme spoustu projektů, které ty klimatické změny vidí,“ říká o fondu Vítek, „Za posledních 12 měsíců jsme prošli přibližně 200 projektů, z toho zhruba 10 bylo investovatelných. Máme akcelerační programy, kde vybraným projektům pomáháme dozrát.“

Mezi zainvestované projekty patří například Datlab, který se zaměřuje na sběr, čištění a analýzu dat o veřejných zakázkách.Zde jsou nejlepší data v ČR,“ upozorňuje Petr Vítek, Na těchto datech jsou postaveny nejrůznější ekonomické analýzy zaměřené na veřejné finance.“

Ještě nejsme dostatečně šokováni, abychom následovali strůjce změny,“ konstatuje stav v České republice na poli cirkulární ekonomiky Karel Brunclík ze společnosti Renards. Možnosti v oblasti financování projektů hodnotí tak, že některé budou s pomocí státu výdělečné, ale stejně tak existuje řada projektů, které přirozeně tržními akcemi výdělečné nebudou.

Dotace na projekty

Umíme si představit zapojení dotací v těchto projektech,“ říká Karel Brunclík, „Obecně se bavíme o podporách 25 – 70 %. Vždycky jsou tam nějaké bariéry, které je třeba překonat.“ Může se stát, že po zhodnocení situace se projekt stane pro investora nezajímavý a nebo naopak dotace supluje vstup investora do projektu. Hodnocení rizik je z větší části závislé na dotacích, ale vždy rozhoduje konkrétní situace.

Příklady z české praxe

Paralelu mezi ekonomickými principy a přírodními procesy vidí filantrop Martin Hausenblas, spoluzakladatel firmy Adler Czech a autor projektu Liftago. Cirkulární ekonomice by mohly pomoci 2 základní aspekty - zdanění primárních surovin a princip zálohování. Zálohování se používá pouze okrajově, Martin Hausenblas zdůrazňuje, že napomáhá změnit náhled na obaly, které mají pro většinu lidí hodnotu nula.

Sklárny Janštejn jsou dalším příkladem, kdy změna pohledu na odpad znamenala další využití surovin. Zaměřili se na využívání zbytků skla z výroby. Klíčové bylo uvědomit si, že se jedná o stejně kvalitní materiál jako na začátku. Nyní se střepy vytřídí a skladují. Pak se nadrtí, naváží, nasypou do formy a použijí k výrobě.

Na programu bude také cirkulární ekonomika ve strojírenství a ocelářství, inovační UP&DOWNs nebo budování globální sítě cirkulárních hotspotů. Odpoledne se zde bude křtít Publikace Cirkulární Česko 2.

Foto: Petr Jarolímek

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj