Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Čeští příjemci dotací už mají pod smlouvou více než 90 % prostředků současného programového období

| zdroj: MMR ČR0

dotace4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Ministerstvo pro místní rozvoj hostilo v úterý 13. října online jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada ESIF) na pracovní úrovni. Rada na svém pravidelném setkání projednala pokrok v čerpání evropských fondů, legislativní přípravu na nové programové období i návrh alokace pro jednotlivé operační programy.

„Na průběžných číslech je vidět, že se blížíme k úspěšnému ukončení tohoto programového období. Žadatelé o evropskou podporu už mají přislíbeno 570 miliard korun, to je více než 90 procent z celkové, pro Česko vyjednané částky pro  programového období 2014-2020,“ říká náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová.  „Dobrou zprávou také je, že všechny české programy splnily i v roce 2020 takzvané pravidlo n+3, což znamená, že z poskytnutých evropských peněz nebudeme muset nic vracet,“ dodala náměstkyně.
Od začátku současného programového období do 30. září 2020 bylo vyhlášeno 1104 výzev s alokací přesahující 816 miliard korun. Nejvyšší finanční objem vyhlásily operační programy Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (317 výzev v objemu více než 178 miliard korun), Doprava (77 výzev v objemu 157,4 miliard korun) a Integrovaný regionální operační program (95 výzev v objemu 150,3 miliard korun).
U Evropské komise bylo zažádáno o proplacení 304,8 miliard korun, což představuje téměř 50 % celkové alokace tohoto programového období, která činí 624 miliard korun. Příjemcům bylo proplaceno 354,5 miliard korun, které odpovídají 56,8 % z celkové alokace. Největší objem financí příjemcům proplatil vzhledem ke své alokaci Program rozvoje venkova (konkrétně více než 76 % své alokace odpovídající skoro 46 miliardám korun). Nejvíce peněz celkem proplatily příjemcům Operační program Doprava (70 miliard korun) a Integrovaný regionální operační program (skoro 60 miliard korun).

Předmětem jednání Rady ESIF byl také stav vyjednávání legislativy pro nadcházející programové období 2021–2027, konkrétně stav přípravy Dohody o partnerství a operačních programů, Fond pro spravedlivou transformaci, Plán spravedlivé územní transformace, 2. a 3. pilíř Mechanismu pro spravedlivou transformaci a návrh rozdělení prostředků mezi jednotlivé programy v novém programovém období. Veřejnosti budou návrhy programů představeny na online konferenci Evropské fondy po roce 2020: Budoucnost politiky soudržnostiv Česku 3. listopadu 2020.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj