V blízkosti jihomoravské obce Kučerov vzniklo biocentrum s přirozeným vodním tokem a několika tůněmi, aby zlepšilo hospodaření s vodou v krajině a poskytlo zázemí pro obojživelníky i vodní ptáky.
Co opatření řeší
Vzhledem k tomu, že se Kučerov nachází v intenzivně zemědělsky využívané krajině, kde chybí mokřadní plochy, očekává se, že biocentrum rozšíří zdejší druhovou pestrost. V budoucnu by se mohlo stát významným hnízdištěm vodních ptáků a přirozeným domovem dalších živočichů a rostlin spjatých s vodou. Zároveň by mělo přispět k zadržování vody v krajině a posílení její ekologicko-stabilizační funkce.
Jak to funguje
Projekt umožnil revitalizovat koryto potoka v délce 320 m, o vodní ploše cca 1,3 ha a se zadrženým objemem vody cca 9040 m³. Vznikly zde jedna větší průtočná a čtyři boční neprůtočné tůně. Větší tůň zajišťuje dostatečnou hloubku vody pro vodní živočichy i v obdobích sucha. Hladina v neprůtočných tůních (o vodní ploše od 100 do 300 m²) je blízká úrovni hladiny podzemní vody. V průběhu roku se pak předpokládá její kolísání v závislosti na momentálních klimatických podmínkách. Ve všech tůních je cílem zachovat přirozený vodní režim, a proto nezahrnují žádné regulační objekty.
Při realizaci opatření se vytěžilo celkem 12 100 m³ zeminy, založil se trávník o rozloze 9000 m² a doplnilo se 29 druhově vhodných dřevin.
Původní stav
Lokalita se nachází v údolní nivě v blízkosti obce Kučerov v nadmořské výšce cca 275-285 m. n. m., kudy protéká Rostěnický potok. V blízkosti se nalézá výše položená vodní nádrž bez výrazné litorální zóny.
Údržba
V budoucnu by se měla provádět především údržba objektů v korytě vodního toku. Mokřadní systém by se měl ponechat přirozenému samovolnému vývoji. Náklady na kosení travnatých ploch, kontrolu a zálivku výsadeb by se měly vejít do 30 tisíc Kč ročně.
Proč to není jinak
Vzhledem k členitosti terénu bylo výhodnější upřednostnit mokřadní prvky mimo koryto před klasickou vodní nádrží. Díky tomu se minimalizovaly náklady na provoz a údržbu. Řešení navíc vhodně navazuje na stávající výše položenou vodní nádrž.
Největší výzvy a překážky
Projekce opatření vyžadovala náročnou přípravu zejména po environmentální stránce (biologické posouzení lokality). K výzvám patřila také administrace žádosti o dotaci. Samotnou realizaci pak komplikoval intenzivní déšť, který dočasně zaplavoval stavbu a přerušoval práce.
Zkušenosti z provozu
Biocentrum vzniklo poměrně nedávno, a tak lze účinnost opatření hodnotit až odstupem času po jeho úplném zapojení do krajiny.
Kolik to stálo
Náklady na vytvoření biocentra dosáhly výše přibližně 7,7 milionu Kč a plně je pokryla dotace z Operačního programu pro životní prostředí.
Komentáře