V Kojetíně se rozhodli vrátit rozlehlému území na okraji města u Mlýnského náhonu původní charakter. Na deseti hektarech plochy se nyní opět rozkládá mokřad s tůněmi. Vznikly zde podmínky ideální pro návrat vodních živočichů a vegetace.
Lokalita navíc láká místní obyvatele k příjemným procházkám. Bonusem je naučná stezka, na které se děti i dospělí mohou seznámit s tím, co bývalo pro hanáckou krajinu u řeky Moravy dříve charakteristické.
Co opatření řeší
Nově vzniklý mokřad o rozloze 10 hektarů napomůže schopnosti krajiny zadržet vodu v době sucha. Současně posílí také její schopnost pojmout větší množství vody v případě povodní a přívalových srážek.
Revitalizace území umožní také návrat rostlin a živočichů vázaných na existenci trvalé vodní plochy a mokřadu.
Původní stav
Na místě byly původně podmáčené louky, které postupně vysychaly a mizel z nich život.
Jak to funguje
Na okraji Kojetína mezi korytem Moravy a Mlýnským náhonem vznikla soustava průtočných a neprůtočných tůní, vodních příkopů a manipulačních objektů. V jedné ze dvou průtočných tůní je zatravněný ostrov, který poslouží jako stanoviště vodních obojživelníků a plazů.
Pláň mezi tůněmi je zatravněná travní směsí se složením odpovídajícím místním poměrům a prochází jí vodní příkop. Nově jsou zde vysazené dřeviny lužního lesa – keřovité i stromovité vrby, topoly a olše, duby letní, jilmy, jasany a javory.
Zaplavení území je možné regulovat podle potřeby.
Součástí projektu je naučná stezka. Na informačních tabulích se zde lidé dozví o tom, proč zde krajina vypadá nyní právě takto a jaké to má přínosy pro přírodu i obyvatele z okolí.
Údržba
Plánované náklady na údržbu se pohybují kolem 50 tisíc korun za rok. Tato částka zahrnuje především údržba a sekání travních porostů, úklid stezky a přilehlých ploch a údržba mobiliáře a informačních tabulí.
Proč to není jinak
Žádnou jinou alternativu vlastník pozemků nezvažoval.
Největší výzvy a překážky
Nejkomplikovanější byla směna pozemků, které byly k vytvoření biocentra potřeba. Komplikace provázely také ukládání vytěžené zeminy.
Zkušenosti z provozu
Biocentrum Kojetín bylo otevřeno v březnu 2022. Na hodnocení zkušeností z provozu je zatím ještě brzy.
Kolik to stálo
Celkové náklady projektu dosáhly 29 747 850 korun včetně DPH. Většinu z toho pokryly dotace z Operačního programu Životní prostředí. Město Kojetín projekt spolufinancovalo částkou 728 250 korun.
Návratnost ani úspora nebyla u projektu tohoto typu vyčíslena.
Očekávaná životnost projektu je stovky let.
Komentáře