Udržitelné pasivní domy mohou urbanisticky zapadat i do centra města. Tři takové s celkem 156 „zdravými byty“ vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích.
Novostavba Green Port Strašnice zaujme využitím přírodních materiálů, zelenými střechami, množstvím zeleným ploch i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení. Domy zahrnují také vybavení pro cyklisty – servisní stanice, myčky kol či stojany. Pomyslnou „udržitelnou“ třešničku na dortu představují ptačí budky pro hnízdění rorýsů umístěné na fasádě jednotlivých domů.
Co opatření řeší
Cílem developera bylo vytvořit bydlení s výborným tepelným, akustickým i světelným komfortem, které ale zároveň co nejméně zatíží přírodu. Projekt svými technologiemi a opatřeními pomáhá snižovat energetickou spotřebu, zadržovat a využívat dešťovou vodu, omezovat přehřívání zástavby, rozšiřuje městskou zeleň, podporuje zachování biodiverzity. Zároveň díky společnému parku přispívá k vytvoření sousedské komunity a „nutí“ obyvatele, aby se setkávali.
Jak to funguje
Součástí Green Portu Strašnice je více než 900 m² zelených střech složených z rozchodníků, které ochlazují své okolí a pomáhají udržovat v místě příjemné klima. Tepelný komfort uvnitř zajišťuje pasivní obálka (okna s trojskly, nadstandardní zateplení všech konstrukcí), doplňují ji lodžie, balkony či chytré exteriérové žaluzie. Centrálně řízené větrání s rekuperací a čidla CO₂ a těkavých látek obstarává dostatek čerstvého vzduchu bez pylu a prachu. Architekti domy dispozičně navrhli tak, aby do jednotlivých bytů proudilo přirozené denní světlo.
Projekt také klade velký důraz na nakládání s dešťovou vodou. Zasakování dešťových srážek v místě dopadu umožňuje distanční dlažba s většími spárami či plocha pro příjezd hasičů ze zatravňovacích dlaždic. Protože zde však nebylo technicky možné vyřešit stoprocentní vsak, svádí se dešťová voda do velké podzemní nádrže o objemu 35 tisíc litrů. Díky tomu se zpomaluje odtok do městské kanalizace a nashromážděnou vodou je možné zalévat přilehlou zeleň. K tomu slouží vývody na fasádě ve vnitrobloku, kde se lze na dešťovou vodu napojit.
Aby rorýsi nepřicházeli ve městě o svá hnízdiště, vznikly na fasádě domů tzv. rorýsovníky vyrobené z dřevobetonové směsi. Svým umístěním vyhovují jak lidským, tak ptačím obyvatelům, kteří k nim potřebují dostatek prostoru pro bezpečné přilétnutí i opuštění. Rorýsi přilétají koncem dubna a již koncem července se vrací do tropů. Nezanechávají tak žádné viditelné stopy. Navíc se živí neoblíbeným hmyzem – mšicemi, komáry a pakomáry.
Původní stav
Novostavba vyrostla v lokalitě Hagibor ve Strašnicích, kde původně stály symetrické jednopatrové kancelářské pavilony. Green Port vznikl v jižní části území, v severní se pak nachází projekt v podobném duchu – rezidence Silver Port. V celé oblasti probíhá intenzivní výstavba, takže projekt dobře zapadá do nově vznikající čtvrti v unikátním urbanistickém celku.
Komentáře