Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards 2023: Green Port Strašnice

| zdroj: Adapterra Awards/ Nadace Partnerství0

adapterra1
zdroj: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Udržitelné pasivní domy mohou urbanisticky zapadat i do centra města. Tři takové s celkem 156 „zdravými byty“ vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích.

Novostavba Green Port Strašnice zaujme využitím přírodních materiálů, zelenými střechami, množstvím zeleným ploch i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení. Domy zahrnují také vybavení pro cyklisty – servisní stanice, myčky kol či stojany. Pomyslnou „udržitelnou“ třešničku na dortu představují ptačí budky pro hnízdění rorýsů umístěné na fasádě jednotlivých domů.

Co opatření řeší

Cílem developera bylo vytvořit bydlení s výborným tepelným, akustickým i světelným komfortem, které ale zároveň co nejméně zatíží přírodu. Projekt svými technologiemi a opatřeními pomáhá snižovat energetickou spotřebu, zadržovat a využívat dešťovou vodu, omezovat přehřívání zástavby, rozšiřuje městskou zeleň, podporuje zachování biodiverzity. Zároveň díky společnému parku přispívá k vytvoření sousedské komunity a „nutí“ obyvatele, aby se setkávali.

adapterra2

Jak to funguje

Součástí Green Portu Strašnice je více než 900 m² zelených střech složených z rozchodníků, které ochlazují své okolí a pomáhají udržovat v místě příjemné klima. Tepelný komfort uvnitř zajišťuje pasivní obálka (okna s trojskly, nadstandardní zateplení všech konstrukcí), doplňují ji lodžie, balkony či chytré exteriérové žaluzie. Centrálně řízené větrání s rekuperací a čidla CO₂ a těkavých látek obstarává dostatek čerstvého vzduchu bez pylu a prachu. Architekti domy dispozičně navrhli tak, aby do jednotlivých bytů proudilo přirozené denní světlo.
Projekt také klade velký důraz na nakládání s dešťovou vodou. Zasakování dešťových srážek v místě dopadu umožňuje distanční dlažba s většími spárami či plocha pro příjezd hasičů ze zatravňovacích dlaždic. Protože zde však nebylo technicky možné vyřešit stoprocentní vsak, svádí se dešťová voda do velké podzemní nádrže o objemu 35 tisíc litrů. Díky tomu se zpomaluje odtok do městské kanalizace a nashromážděnou vodou je možné zalévat přilehlou zeleň. K tomu slouží vývody na fasádě ve vnitrobloku, kde se lze na dešťovou vodu napojit.
Aby rorýsi nepřicházeli ve městě o svá hnízdiště, vznikly na fasádě domů tzv. rorýsovníky vyrobené z dřevobetonové směsi. Svým umístěním vyhovují jak lidským, tak ptačím obyvatelům, kteří k nim potřebují dostatek prostoru pro bezpečné přilétnutí i opuštění. Rorýsi přilétají koncem dubna a již koncem července se vrací do tropů. Nezanechávají tak žádné viditelné stopy. Navíc se živí neoblíbeným hmyzem – mšicemi, komáry a pakomáry.

adapterra3

Původní stav

Novostavba vyrostla v lokalitě Hagibor ve Strašnicích, kde původně stály symetrické jednopatrové kancelářské pavilony. Green Port vznikl v jižní části území, v severní se pak nachází projekt v podobném duchu – rezidence Silver Port. V celé oblasti probíhá intenzivní výstavba, takže projekt dobře zapadá do nově vznikající čtvrti v unikátním urbanistickém celku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj