Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adaptace na změnu klimatu přináší v Jihlavě změnu myšlení

| zdroj: Jihlava0

Jihlava může provozovat část vodohospodářského majetku
zdroj: Jihlava

Jihlava má vlastní strategii, která navrhuje konkrétní opatření pro zmírnění změn klimatu. Dokument, který je těsně provázán se Strategií rozvoje statutárního města Jihlavy 2022–2032, zastupitelé schválili letos v červnu a nyní se město zaměřuje na jeho implementaci do chodu úřadu a všech jeho činností.

Jihlava změny klimatu vnímá. Vytvořila závazná pravidla jak se na ně adaptovat a zmírňovat jejich dopady. Dokument nazvaný Adaptační strategie statutárního města Jihlavy na změny klimatu však není dalším ze zelených dokumentů určených jenom ke čtení. Je to soubor živých opatření, která se týkají většiny činností magistrátu, zejména investičních akcí a projektů.

„Adaptační strategie neznamená, že začneme dělat nové věci, ale začneme novým způsobem dělat to, co už děláme a to nejenom město, ale i soukromí investoři,“ upřesnila vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková s tím, že však Jihlava s adaptací ani zdaleka nezačíná od nuly.

První tzv. „suchý“ nácvik totiž Jihlava zažila již v letech 2018 a 2019, kdy hladina vodní nádrže Hubenov klesla čtyři metry pod minimální hranici. „Tenkrát jsme si začali vytvářet krizový scénář o tom, jak začneme od vody odpojovat objekty. Je jasné, že na posledním místě by byla nemocnice, ale kdo má jít jako první? Strategie tedy navrhuje opatření, která mají směřovat k tomu, abychom toto dilema řešit nemuseli,“ doplnila Ruschková.

Lidé změny vnímají, hlavně zemědělci

Na vytvoření adaptační strategie se městu podařilo získat podporu z Norských fondů, a to ve výši 90 % z celkových způsobilých výdajů, které dosáhly cca 650 tisíc korun. Vše začalo zpracováním analytické části v roce 2020. Ta obsahovala průzkum města z hlediska problémů a rizik souvisejících se změnou klimatu, identifikaci relevantních hrozeb, zhodnocení zranitelnosti a rizik a výběr hrozeb, které budou strategií dále řešeny.

Výstupy analytické části vytvořily východisko pro zpracování návrhové části adaptační strategie, která stanovuje adaptační priority, cíle a opatření. Na návrhovou část poté navázala fáze zpracování implementační části strategie a akčního plánu, kde je specifikován vlastní proces uplatňování strategie a navržených opatření.

Na zpracování dohlížela ekoložka města Anna Kohoutová, která má mít do budoucna za úkol na plnění adaptační strategie dohlížet: „Největším překvapením pro mě bylo, že veřejnost už změnu klimatu cítí a bere ji jako vážné téma. Do té doby jsem si myslela, že to je pro lidi spíše taková nepříjemnost tlačená z Evropské Unie,“ uvedla při zářijové tiskové konferenci, kde byl celý postup vzniku adaptační strategie prezentován novinářům.

To dokazuje například i přístup některých  pachtýřů zemědělských pozemků ve vlastnictví města. Opatření totiž navrhují rozdělit velké lány na menší části a mezi nimi vytvořit meze a průlehy. „Nájemce to ochotně přijal a sám byl naopak rád, že mu Jihlava přesně řekne, co chce. On tak rovnou plní i ekologické podmínky EU a má to finančně pokryté. Opatření navíc zpestří krajinu a zajistí jak lepší hospodaření s vodou, tak podpoří stávající biodiverzitu,“ doplnil bývalý náměstek pro oblast územního plánování a životního prostředí Vít Zeman.

Adaptační strategie byla zpracována ve spolupráci s širokým okruhem subjektů, příslušnými odbory magistrátu, odbornou i laickou veřejností a např. také se zástupci obchodní společnosti města Správa městských lesů, která má ve správě lesy v majetku města. „U SML ale nešlo o velký myšlenkový zlom, protože jsou velmi dobrým hospodářem a v lesích již dávno udržitelně hospodařili, což je mimochodem již nyní vidět – po vrcholu kůrovcové kalamity se lesy již začínají zelenat různými druhy dřevin,“ doplnila Ruschková.

Adaptační strategie vznikala také ve spolupráci s pracovníky z odboru technických služeb, který má na starosti vodohospodářskou infrastrukturu v Jihlavě, a zároveň je navázána na Zásady pro spolupráci s investory v Jihlavě. „Je totiž důležité řešit také hospodaření s pitnou a užitkovou vodou. Pokud investor navrhuje ve svém projektu opatření, která vedou k úspoře pitné vody a snížení zátěže kanalizace, tak má slevu z investičního příspěvku. Někteří investoři takto již přemýšlejí, protože vědí, že v dlouhodobém měřítku jim tato opatření ušetří finance,“ dokončil Zeman.

Celý text adaptační strategie a další informace o průběhu jejího zpracování naleznete na webu města pod odkazem jihlava.cz/adaptacnistrategie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj