Vhodné je zaměřit se zejména na plýtvání vodou. Zkontrolujte si, zda právě vám zbytečně neodtékají peníze do kanalizace.
1. Zamezte zbytečným ztrátám vody
Jste si jisti, že nemáte doma nebo ve firmě kapající kohoutky, nefunkční těsnění, protékající WC? Může vám to připadat jako maličkost, ale právě tady vám uniká nejvíce peněz. V případě kapajícího kohoutku vám zbytečně odteče zhruba 20 – 50 l vody denně. Silně protékající WC splachovač vás připraví až o 1000 l vody za den.
2. Pozor na sprchování
Máte rádi plnou vanu? Většinou se říká, že koupání ve vaně vyjde dráž než sprchování. Záleží ale na tom, jakým způsobem a jak dlouho se sprchujete. Do velké vany se vejde přibližně 150 až 200 l vody. Pokud se sprchujete dlouho, pod silným proudem a necháváte vodu téct po celou dobu sprchování, můžete vypotřebovat stejné i mnohem větší množství vody.
3. Zamezit plýtvání vodou
Myjete si zuby a necháváte téct vodu? Otočíte kohoutkem a čekáte na vhodnou teplotu? Umýváte nádobí ručně pod tekoucí vodou? Při ručním mytí nádobí je vhodné neumývat ho pod tekoucí vodou, ale ve dřezu a pak rychle oplachovat. Během mytí zubů nebo vlasů je vhodné vodu vypnout. To jsou cesty, kde lze ještě snížit spotřebu bez výraznějšího omezení komfortu. Také plnění pračky a myčky na maximum je výhodnější jak z pohledu spotřeby vody, tak i elektrické energie.
Využívejte dostupných úsporných možností – perlátory, termostatické bateriové hlavice, úsporný splachovací systém apod.
4. Šetření vodou v kuchyni
Potraviny je vhodné nerozmrazovat pod tekoucí vodou, šetrnější i k nim samotným je pomalé rozmrazení na vzduchu. K vaření by se mělo používat pouze přiměřené množství vody, šetříte tak i elektriku. Z mnoha pohledů je vhodné využívat co nejméně nádobí, tzv. vařit „v jednom hrnci“.
Pokud vám zbude voda ve varné konvici, láhvích na pití apod. a nechcete ji už pít, zalijte s ní domácí květiny (samozřejmě až bude mít voda z konvice přiměřenou teplotu).
5. Využívání zachycené vody, a to včetně dešťovky
Jedná se o velmi efektivní způsob, jak využít vodu, která by skončila bez užitku. Ať již z domácích zdrojů - když čekáte, až začne téct teplá voda, jen si oplachujete ruce apod. Využít však můžete zejména nachytanou srážkovou vodu. Je vhodná na zalévání, ale i na splachování WC. Na zadržování dešťové vody lze využít nádrže.
Tip na konec: Pokud zaléváte, zalévejte vždy po ránu nebo večer, ať zabráníte vypařování vody.
Přečtěte si také:
Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu?
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře