10 milionů podpoří energetickou efektivitu obcí i podnikatelů na Vysočině

| zdroj: Kraj Vysočina0

windmill-8872279_640
zdroj: pixabay

Od pondělí 14. října 2024 začíná Kraj Vysočina přijímat žádosti o podporu v rámci nového dotačního programu Energetická efektivita 2024. Smyslem a cílem programu je podpořit subjekty ve veřejné i podnikatelské sféře při zavádění inovativních postupů, jak řešit vybrané aktuální otázky spojené nejen s udržitelným hospodařením s energiemi nebo využíváním obnovitelných zdrojů energií, ale například i přípravy na plnění budoucích regulačních požadavků EU v oblasti tzv. ESG reportingu.

Podporu lze použít na zpracování energetických auditů (není-li jim tato povinnost uložena zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů), na přípravu investičních záměrů nebo projektové dokumentace fotovoltaických elektráren či solárních ohřevů vody nebo na zpracování energetických studií potenciálu úspor ke snížení energetické náročnosti budov. Podnikatelé mohou podporu čerpat také na zpracování ESG auditu naplňování požadavků evropské směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

banner_orgrezeco_ZT_fin

Dotaci bude kraj poskytovat ve výši max. 100 000 Kč na jeden projekt, v případě ESG auditu až 300 000 Kč na jeden projekt. Podmínkou je vlastní spolufinancování ve výši alespoň 30 % celkových nákladů. Jeden žadatel může předložit maximálně 2 žádosti o podporu s tím, že každá musí být zaměřena na jinou aktivitu. Kombinaci více aktivit v rámci jedné žádosti program neumožňuje.

Žádosti o podporu bude Kraj Vysočina přijímat od 14. října do 29. listopadu 2024 a program je koncipován jako nesoutěžní. To znamená, že žádosti o poskytnutí dotace, které splní formální náležitosti, budou seřazeny dle data a času doručení a v tomto pořadí uspokojovány až do vyčerpání alokace. Samotnou realizaci podpořených projektů musejí žadatelé dokončit nejpozději do 31. 10. 2025. Úplná pravidla programu jsou ke stažení na webových stránkách Fondu Vysočiny.