Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zero waste: bezobalové nakupování ve Zlíně – Bezobaláč

| autor: Hana Tomášková0

Zero waste: bezobalové nakupování ve Zlíně – Bezobaláč

Co byste poradili lidem, kteří chtějí začít nakupovat bezobalově?

Aby začali postupně. Bezobalové nakupování vyžaduje změnu obvyklého nákupního chování. Každému proto doporučuji začít postupnými změnami - např. nejprve nakupovat zeleninu a ovoce do vlastních látkových sáčků. Když si na to přivyknete, tak pokračujte pečivem. Samozřejmě velmi praktické je stále u sebe nosit nákupní tašku, abyste nemuseli v obchodě sáhnout po igelitce.

Dalším krokem může být nákup v bezobalovém obchodě. Vzhledem k tomu, že je vhodné donést si vlastní nádoby, je potřeba naplánovat, co chcete koupit. A tady vzniká nejčastější problém. Za poslední roky jsme si odvykli plánovat nákupy a připravovat se na ně. Proto si vůbec nic nedělejte z toho, že vám to hned nepůjde lehce. Chce to čas. Přechod na bezobalové nakupování může klidně trvat rok, někdy i déle.

Jak probíhá nákup u vás v bezobalové prodejně?

Jednoduše. Přinesete si k nám vlastní nádoby/obaly. Jakékoliv. Látkové sáčky, skleničky, plastové krabičky nebo i sáčky. Cokoliv, co používáte na potraviny. Do těchto nádob vám navážíme potraviny - kolik si řeknete.

Když si náhodou zapomenete obal nebo máte obalů málo (ku příkladu chcete dokoupit něco, s čím jste nepočítali), tak vám zapůjčíme zavařovačku, nebo jiný erární obal. Tuto zavařovačku, nebo nějakou jinou, co máte doma, nám pak donesete zpátky.

Dovolím si upozornit, že všechny zavařovačky, co používáme, jsme dostali od zákazníků. Nekupovali jsem tedy žádné nové a těm starým jsme takhle vdechli nový život.

U vás lze překvapivě objednat bezobalový nákup i přes internet. Jak funguje on-line nákup?

Potraviny si objednáte na váhu (kila, gramy a pod.). U většiny potravin máte uvedené, jakému objemu váha odpovídá. My vám pak potraviny připravíme v zavařovačkách. Při dalším nákupu nám skleničky vrátíte, nebo vrátíte jiné sklenice, klidně ty, co vám stojí doma (jelikož některé od nás ještě nemusíte mít prázdné).

Nákup si také můžete objednat přes web a pak vyzvednout osobně na prodejně. Pokud chcete nákup do vlastních nádob, uvedete to do poznámky. Např. ráno před prací nám vlastní nádoby dovezete na prodejnu a po práci si je naplněné vyzvednete ;-).Takhle si můžete nechat i namlít mouku nebo vločky.

Je bezobalové nakupování dražší nebo cenově srovnatelné s běžným zbožím v obalu?

Bezobalové obchody se v drtivé většině zaměřují na prodej kvalitních potravin. Často v BIO kvalitě anebo od menších místních výrobců, ale vždy ve vysoké kvalitě. Proto při porovnávání cen je nutné vzít v potaz ceny obdobných balených výrobků.

Podle ohlasů od zákazníků jsou nákupy u nás levnější nebo cenově srovnatelné. Snažíme se držet ceny pod doporučenou maloobchodního cenou baleného zboží, ale ne vždy je to možné.

Jak se bezobalově řeší potraviny jako jsou jogurty, zakysaná mléka a další mléčné výrobky?

Jogurty a mléko prodává většina obchodníků v zálohovaných skleněných obalech. Po použití je spotřebitel může u obchodníka vrátit a ten ho zase vrací zpět výrobci.

Sýry se prodávají na váhu podobně jako ve většině běžných obchodů, kde mají pultový prodej. Jen se většinou nebalí do papíru, ale dávají se do zákazníkovy nádoby. Podobně se prodává máslo, které bezobalové obchody nakupují většinou v 5 kg balení, ze kterého krájí menší kusy podle přání zákazníka.

Jak se bezobalově řeší potraviny obvykle balené ve skle (sterilovaná zelenina, zavařené ovoce apod.) nebo třeba kečup, hořčice a další pochutiny?

Prodává se normálně balené ve skle, ale sklo bývá zálohované. Zákazník ho vrátí zpět do obchodu, ten zase výrobci, který ho obvykle znovu použije. Vím, že některé obchody prodávají kysané zelí či kim.chi na váhu, ale to je spíš výjimka.

Jak se potýkají bezobalové obchody s náročnými hygienickými předpisy?

V porovnání s prodejem balených potravin nejsou předpisy výrazně náročnější. Kromě všech běžných předpisů má většina bezobalových obchodů zpracovaný systém kritických bodů (tzv. HACCP), který se používá v restauracích či kavárnách.

Jak je na tom Česká republika v porovnání se zahraničím co se týká bezobalového nakupování?

V České republice je asi nejvíce obchodů v přepočtu na počet obyvatel. Dnes jich je otevřených zhruba 60 a neustále přibývají další. Pro porovnání – ve Švédsku jsou dva a v Dánsku jeden.

Zároveň ve většině obchodů v ČR je k dispozici kromě potravin také kosmetika nebo drogerie a pomůcky do domácnosti. Nejedná se tedy jen o prodej potravin.


Nejste v tom sami

To nejlepší, jak můžeme podpořit bezobalové nakupování, je být v tom spolu. Učit se, komunikovat, dávat si rady a tipy. Tedy udělat z nakupování příjemnou záležitost (nejen doplnění zásob), na kterou se všichni budeme těšit. A protože jsme přesvědčeni, že velké věci se dějí zdola a každé malé šetření odpadem, odpovědný přístup k spotřebě a upřednostnění kvalitních, a pokud možno lokálních potravin, je ve výsledku velký přínos. A to jak pro rodiny, tak i pro celou společnost.

Foto: Bezobaláč Zlín



Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj