Plasty jsou moderní, užitečné a v některých odvětvích nepostradatelné. To je bez diskuze. Nabízejí nám vlastnosti, které v přírodní podobě nenajdeme. A pokud ano, tak za nevýhodných podmínek.
Na druhou stranu nám ale umožnily zpohodlnět. Pustit si je do každodenního života i tam, kde je ve skutečnosti nepotřebujeme. Naším špatným pánem jsou plastové obaly.
Neznamená to, že všechny obaly z plastu jsou špatné. Mnoho z nich je ale nadbytečných. Přitom by stačilo jen používat rozum. Hromadění odpadu je globálním problémem, který sám od sebe nezmizí.
„Jsme přesvědčeni, že velké věci se dějí zdolaa každé malé šetření odpadem, odpovědný přístup k spotřebě a upřednostnění kvalitních, a pokud možno lokálních potravin, je ve výsledku velký přínos,“ upozorňuje Michal Poppe z Bezobaláče ve Zlíně.
Někdy jen stačí změnit pár zajetých zvyků. Trochu slevit ze svého pohodlí. Není to jednoduché. Ale můžeme se o to pokusit.
„Nejde o to, že jedinec nemůže nic změnit. Je to o tom, že změna začíná u každého z nás,“ říká Šárka Petrovičová z Neobaleno, s.r.o.
Je vhodné vybrat si pár kroků, které nás nebudou příliš zatěžovat. A mít na paměti, že nelze změnit všechno naráz. Postupně třeba zjistíme, že je to pro nás výzva a že nás to baví.
Používání plastových sáčků je dnes zlozvyk
Plastový sáček na dva rohlíky? Další na jeden croissant? Jak dlouho v něm pečivo před konzumací uchováváme? A co se s ním děje potom?
„Jsou prostě zbytečné. Čeho se obáváme? Že se nám mrkev během cesty domů promíchá s brokolicí? Nebo že se ušpiní? Ale no tak, vyrostly z hlíny a my je před použitím stejně umyjeme, ne?“ argumentuje Beth Terry na svém blogu My Plastic Free Life. Na jejích stránkách najdete hned 100 kroků k životu bez plastu. My se některým z nich budeme detailněji věnovat v dalším článku.
Mezi kroky, které nás příliš nezatíží, patří používání vlastních tašek a nádob. Pokaždé, když si vezmete vlastní tašku, hrneček na pití, nádobu na jídlo s sebou, dáváte jasný signál, jak by měl život okolo nás vypadat.
Některé obaly lidstvo dovedlo ad absurdum. Balíme okurky do fólie? Vakuujeme oloupané pomeranče? Pijeme z plastů nápoje plné konzervačních látek? Vybíráme si raději balenou vodu?
Je to pohodlné. Jít a koupit si, na co mám chuť. Jídlo připravené k přímé konzumaci. Nepřemýšlet nad tím, co předcházelo tomu, než se potravina dostala do líbivého obalu. Nemyslet na to, co následuje a jaká to může mít zdravotní rizika. Prostě jen tak být a proplouvat.
Ve službách Obalového pána z Plastů...
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře