Postpandemická cenovorba
„V důsledku toho, co se stalo, se budou na trhu objevovat nové produkty, jako jsou například flexibilní tarify, flexibilní zacházení s úvěry apod. a budou se více využívat volatilní zdroje,“ informuje Viliam Grácz, ředitel Amper Market a.s. Budou se nabízet přesně cílená opatření a produkty pro zasažené skupiny.
Zaznamenáme také princip zvýšené individuální odpovědnosti za odběrový diagram a bude docházet k omezení tolerance odběru u velkých spotřebitelů.
„U rozhodování o výběru bude oceňována rychlá reakce, tedy cenová prémie za riziko,“ říká Viliam Grácz. Poroste potřeba rychlého rozhodování a reakce na stávající situaci na trhu. Váhání a pomalé rozhodování bude mít za následek vysokou cenu.
Na cenu bude mít větší dopad také vliv kurzu CZK/ EUR a úrokových rizik (úroková sazba CZK versus úroková sazba EUR). Pokud budete fixovat ceny v EUR, budou výhodnější než v CZK.
V-U-W-L prognózy
„Nejdominantnější názor je U,“ uvádí Viliam Grácz a upřesňuje: „Jedná se o postupné pozvolné zotavení.“ Předpokladem je, že se tak stane v roce 2021. Nečeká se dlouhodobý propad ani rychlý návrat, ani dvojitý propad (L,V, W).
Úroveň forwardové křivky se vrací zpět do normálu, krátkodobé vypnutí ekonomiky trend nezměnilo. Hodnoty se vrací k předkovidovým, je otázka, jestli je nepřekonají.
Závislost na vývoji ceny povolenky
„Cena elektřiny je závislá na vývoji ceny povolenky,“ říká Michal Šnobr, poradce pro energetiku a oblast kapitálových trhů, J&T banka, a.s. a pokračuje: „Snaha zbavit se uhlí bude čím dál tím silnější. Čím rychleji poroste cena povolenky, tím se bude zvyšovat tlak na dekarbonizaci.“
Blahoslav Němeček ze společnosti Ernst & Young s.r.o. k tomu dodává: „Odklon od uhlí bude mnohem rychlejší, než si možná myslíme. Uhelné zdroje jsou dnes odsouzeny k záhubě, nebude to financovatelné.“
„35 EUR/ tunu není nereálná cena,“ domnívá se Michal Šnobr a doplňuje: „Velmi brzy cena elektřiny v našem regionu poroste. Přerod z uhelné energetiky bude trvat 1 až 2 dekády. V tomto období bude cena silové elektřiny mnohem vyšší než dnes.“
Hlavní rysy 4. období
Hlavní rysy 4. období popisuje Jan Tůma, vedoucí oddělení obchodování s emisemi MŽP ČR takto:
- Málo povolenek v aukci kvůli MSR
- Stabilní 10a alokace
- Snižování benchmarků
- Kompenzace nepřímých nákladů
- Modernizační fond
- Inovační fond, Just Transition Fund…
Dražší nebo levnější?
„Všechno bude pro někoho dražší za určitých podmínek a stejně tak platí, že všechno bude pro někoho levnější za určitých podmínek. Záleží na účelu,“ shrnuje Viliam Grácz.
Tyto a další otázky probírali odborníci na konferenci Obchodování s energií v ČR, kterou pořádala společnost B.I.D. services.
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře