Výsledky měření ovzduší za rok 2023 v okolí dolu Turów jsou v normě

| zdroj: Liberecký kraj0

52431671808_4aeba553ae_c
zdroj: flickr.com

Z výsledků měření za rok 2023 vyplývá, že v okolí dolu Turów byly stejně jako v předchozím roce 2022 s velkou rezervou dodrženy všechny sledované imisní limity pro ochranu lidského zdraví stanovené zákonem.

Průměrné roční koncentrace suspendovaných částic PM10 dosahovaly na stanici Uhelná 14,2 µg.m−3 a na stanici Horní Vítkov 11,7 µg.m−3 (hodnota imisního limitu 40 µg.m−3).
Průměrné roční koncentrace suspendovaných částic PM2,5 dosahovaly na stanici Uhelná 9,0 µg.m−3 a na stanici Horní Vítkov 7,8 µg.m−3 (hodnota imisního limitu 20 µg.m−3).

Dodržen byl rovněž imisní limit pro maximální denní koncentrace suspendovaných částic PM10 v hodnotě 50 µg.m−3, u kterého je přípustné 35 překročení za kalendářní rok.  Na měřící stanici Uhelná došlo v roce 2023 pouze k jednomu překročení této hodnoty, a to ve dne 2. 3. 2023 (62 µg.m−3), na stanici Horní Vítkov došlo v roce 2023 rovněž pouze k jednomu překročení této hodnoty, a to ve dne 31. 5. 2023 (93 µg.m−3), přičemž uvedená překročení nebyla způsobena činností v dolu Turów. Překročení na stanici Uhelná bylo způsobeno zejména emisemi z lokálních topenišť v kombinaci s vlivem mírně nepříznivých rozptylových podmínek a překročení na stanici Horní Vítkov bylo způsobeno hlavně zemědělskými pracemi v okolí stanice.

Z výsledků českého monitoringu ovzduší dále vyplývá, že v dotčeném území se v roce 2023 na průměrných ročních koncentracích suspendovaných částic PM10 a PM2,5 z cca 30 % (stanice Horní Vítkov) až 50 % (stanice Uhelná) podílely koncentrace zaznamenané při jižním, jiho-jihozápadním a jiho-jihovýchodním proudění větru, tzn. z českého území, přičemž koncentrace zaznamenané při severozápadních až severovýchodních směrech, tj. směrech, ve kterých se rozkládá důl Turów, přispívaly k průměrným ročním koncentracím na stanici Uhelná pouze z cca 30 % a na stanici Horní Vítkov cca z 15 %. I když nelze vyloučit určitý vliv emisí z uhelného dolu, analýza poměru koncentrací PM2,5/PM10 ukazuje, že významnější příspěvek ke koncentracím měřených na stanicích Uhelná a Horní Vítkov mají zpravidla jiné zdroje.

Samostatná příloha závěrečné zprávy „Identifikace příčin znečištění ovzduší v Uhelné“ potvrdila, že důl Turów nebyl v roce 2023 dominantním zdrojem primárních částic PM10 (cca 11 %) na stanici Uhelná. Podrobnější informace o provedeném měření, meteorologických podmínkách a výsledcích monitoringu naleznou zájemci v příloze.

Monitoring kvality ovzduší na měřící stanici Uhelná a Horní Vítkov pokračuje i v letošním roce. Data naměřená v těchto lokalitách mohou pomoci prokázat případné zhoršování imisní situace v dotčeném území při přibližování těžby k českým hranicím. Jako klíčové se v tomto ohledu ukazují meteorologické podmínky (rozptylové podmínky, proudění a síla větru). Ty byly v roce 2023 relativně příznivé a odváděly zvýšené koncentrace prachových částic z dolu Turów směrem od českého území, nicméně tyto podmínky se mohou v jednotlivých letech lišit a je proto důležité dlouhodobě sledovat vývoj imisní situace na české straně.

Ke stažení:

• 2023 ZPRÁVA UHELNA HORNI VITKOV finalStáhnout