Kraj Vysočina: Dáváme odpadům druhou šanci

| zdroj: Kraj Vysočina0

Electronic_waste
zdroj: wikimedia.org

Novinky v legislativě, zpoplatnění obyvatel a energetické využití zbytkových komunálních odpadů. Tato témata aktuálně podle radního Kraje Vysočina pro oblast zemědělství zajímají obce nejvíce. A zazněla také na dvoudenním semináři na podporu komunálního odpadového hospodářství ve městech a obcích Kraje Vysočina. Seminář určený starostům, zastupitelům, pracovníkům v odpadovém hospodářství obcí a zástupcům regionálních svozových společností a uskutečnil ve dnech 10. až 11. října v Hrotovicích.

„Kraj není původcem odpadů, ale obcím a městům se snaží pomoci k  efektivnímu nakládání s vybranými komunálními odpady. Například spolufinancováním jejich projektů zaměřených na budování a vybavení sběrných míst z programu Fondu Vysočiny nebo zpracováním Modelu na přepravu nerecyklovatelných komunálních a dalších odpadů z Kraje Vysočina do zařízení na využití odpadů,“ sdělil Pavel Hájek s tím, že toto zařízení navazuje na předchozí studii o překládacích stanicích v kraji a předkládá informace o vývoji produkce odpadů, kapacitách skládek, dopravní zátěži a ekonomice při přepravě odpadů včetně využití nákladní dopravy, železniční dopravy či jejich kombinace.

„Díky aktivnímu přístupu obcí, občanů a technických služeb patří dlouhodobě Kraji Vysočina přední příčky mezi kraji v třídění odpadů, vysloužilých elektrospotřebičů i baterií,“ doplnil radní.

Vedle realizovaných a plánovaných aktivit kraje a kolektivních systémů bylo na programu semináře sdílení a ukázky praktických zkušeností z měst a jejich technických svozových společností s provozem RE-USE center a sběrných dvorů. Na závěr semináře zástupce Státního fondu ŽP ČR informoval o nabídce národních a evropských dotací na podporu oběhového hospodářství.