Vítězem Evropské ceny obnovy vesnice je poprvé česká obec

| zdroj: MMR1

Kostelní_Lhota,_church
zdroj: wikimedia.org

Obec Kostelní Lhota je vůbec první českou obcí, která zvítězila v mezinárodní soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2024. Vedle Kostelní Lhoty zastupovala Česko také Ostrožská Lhota, která si odnáší bronzovou medaili. Mezinárodní porota vybírala vítěze z celkem 21 obcí napříč Evropou. Slavnostní předávání ocenění se uskuteční letos v září v rakouské obci Stadtschlaining, která vyhrála předchozí ročník.

Mezinárodní soutěž Evropská cena obnovy vesnice se koná každé dva roky a za Česko do ní postupují nositelé titulů Vesnice roku za předchozí dva ročníky. Jejím letošním mottem je „chuť do budoucnosti“.

Přesně tohle motto se odráží v Kostelní Lhotě s přibližně 920 obyvateli. Komunita a spolkový život jsou jádrem obce, která se rozvíjí v souladu s moderními postupy v oblasti ekologie, ochrany přírodních zdrojů, vytváření hodnot, architektury, vzdělávání a sportu. Povodně v roce 2013 a následné sucho v letech 2015–2020 motivovaly obec a její občany k rozvoji udržitelným způsobem. Nové prostory, ať se jedná o budovy či veřejná prostranství, jsou vytvářeny především v již existujících zastavěných plochách, případně se obec snaží držet kompaktní charakter zástavby. Tyto prostory pak splňují vysoké standardy v oblasti ekologie, obnovitelných zdrojů energie nebo retence vody", uvádí komisaři ve svém hodnocení.

Hodnocení se uskutečnilo přímo v obcích, o výsledcích se poté rozhodlo na závěrečném hodnotícím zasedání v Praze. Porota, složená z dvaceti mezinárodních odborníků, zkoumala výchozí podmínky obcí a jejich vývoj. Velký důraz kladli také na strategické plánování, občanskou participaci nebo spolupráci s jinými obcemi a ostatními zainteresovanými subjekty.

Slavnostní předávání ocenění se uskuteční 12. až 14. září 2024 ve vítězné obci předchozího ročníku. Tou byla rakouská obec Stadtschlaining. Předávání ocenění bude vyvrcholením několikadenní akce plné exkurzí, workshopů a kulturních akcí.