Mikroregion Tanvaldsko: Progresivní přístup k moderním technologiím se netýká jen velkých měst

| autor: Redakce| zdroj: Komunální ekologie2

tanvaldsko

Mikroregion Tanvaldsko je svazek 12 obcí ležících dílem v Jizerských horách a dílem v Krkonoších. Mají společné zájmy ve více směrech, ale spojuje je i zájem o společné řešení odpadů. V současné době jde o řešení plastových odpadů.

V tomto regionu je několik možností, jak environmentálně vhodně nakládat s odpady a zároveň nezruinovat obecné rozpočty. Problém s plasty se doposud řeší vytříděním, prodejem plastu s poptávkou, zbytek je řešen energetickým využitím v Liberecké spalovně.

Odpadů ale přibývá, tlak na rozpočty roste, proto je zájem místních obcí řešit situaci tak, aby občané nemuseli sahat hluboko do kapes. Zároveň je nutné dodržovat zákony a být přívětivý k životnímu prostředí. Proto se Mikroregion Tanvaldsko rozhodlo jít cestou tepelného rozkladu plastů, takzvané pyrolýzy.

Projekt, který je sice zatím ve stadiu záměru, byť už byly první kroky učiněny, nám v rozhovoru představil starosta Jiřetína pod Bukovou, Josef Kucin.

Kdy a především proč se Mikroregion Tanvaldsko rozhodl jít cestou této technologie?

Vážně se Mikroregion o tuto technologii začal zajímat před cca 4 roky a to hlavně proto že chce efektivně řešit co s vlastním odpadem, především plastovým. S ohledem na zpřísňující se limity možností uložit odpad na skládku a rostoucí ceny odpadových společností. Také proto aby občané nemuseli za likvidaci odpadu platit vysoké poplatky.

O kolik plastového odpadu zhruba jde a jaké výhody ze společného řešení budou obce svazku mít?

Pro začátek předpokládáme zpracování 3 tun plastového odpadu denně. Až bude technologie zaběhnutá tak máme v plánu pomocí ní zpracovat i další druhy odpadů – pneu, autobaterie…Výhodou pro obce bude na straně jedné udržení poplatku za odpad na přijatelné úrovni a na straně druhé přínos z prodeje primárních surovin a posílení energetické soběstačnosti v regionu.

Odpadové systémy v dotčených obcích se nijak zvlášť nemusí měnit. Jen vytříděný odpad způsobem tak jak ho třídí doposud nechají dopravit do svého objektu.

Zaznamenali jsme určité obavy některých občanů. Jsou oprávněné? Hrozí reálně hluk, znečišťování ovzduší a podobné obtěžující aspekty spojené s technologií?

Samotná technologie je nehlučná a nic z ní do okolí neuniká. Jde o uzavřený systém. Pokud se bude jeden z výstupů technologie v podobě plynu spalovat v kogenerační jednotce, tak tyto jsou již na takové úrovni, že své okolí nijak nezatíží. Auta s odpady po území regionu jezdi už i teď, ale po zprovoznění zařízení budou jezdit na kratší vzdálenost. Jedná se jen o tři tuny denně což představuje ani ne jedno auto denně. Objekt navíc leží přímo u rušné silnice.

Jak bude projekt vznikat?

Studie a testování máme již za sebou. V nejbližší době se budou provádět nutné opravy nevyužívané výrobní haly (to je vlastně další přínos, protože projekt využívá braunfield).

Některé sanační práce již byly provedeny. V současnosti řešíme formu provozní společnosti a finanční stránku věci – hledáme vhodný způsob financování či spoluinvestora, aby nedošlo k nadměrnému zatížení obecních rozpočtů. To by jsme mohli vyřešit do konce tohoto roku. To co nás ale nejvíce limituje je získání potřebných povolení k umístění technologie. Zde odhadujeme že by to mohlo trvat více než rok, spíše ještě déle. Okruh možných dodavatelů již máme zmapovaný.