Stavební buňky, obytný vůz s kánoí na střeše, tři automobily a spousta dalšího odpadu je zřejmě podle představ firmy BEST Market s.r.o. adekvátní náhražkou za lesní porost, který předtím vykácela. Česká inspekce životního prostředí vyvedla tuto společnost z omylu dvěma pokutami v celkové výši více než půl milionu korun.
Zákon totiž jasně hovoří o povinnostech majitelů lesních pozemků a libovolné kácení, skladování vířivky, vany, katamaránu nebo starých posuvných oken v těchto lokalitách mezi ně opravdu nepatří. Firma přitom údajně podle svého zástupce buduje naučné stezky a dalšími způsoby se snaží chránit přírodu.
Lesní pozemky na Kouřimsku o celkové výměře 1,2 hektaru společnost BEST Market s.r.o. zakoupila v listopadu 2020 a ještě tentýž měsíc zde na ploše 800 m2 bez souhlasu svého odborného lesního hospodáře vykácela veškeré dřeviny, přičemž všechny byly mladší osmdesáti let. Následovaly terénní úpravy, strhnutí vrchní vrstvy půdy včetně vegetace, rozprostření štěrku a písku ke zhutnění terénu. Na pozemky pak firma kromě výše zmíněného postupně umisťovala stavební buňky, obytný vůz s kánoí na střeše, tři automobily a hromady zjevně odepsaného vybavení domácnosti včetně zahradního nábytku, sedačky, dětských hraček, chemického WC, dvou elektrických motorek, chladničky z mrazákem apod. Inspektoři na základě těchto zjištění vydali v prosinci téhož roku opatření k nápravě, které spočívalo v odklizení veškerých umístěných věcí, odstranění navezeného štěrku a zalesnění lesních pozemků. Vzhledem k tomu, že ani po několika upozorněních k nápravě nedošlo, uložila inspekce společnosti pokutu ve výši 240 tisíc korun, v právní moci od 21. prosince 2021.
Jednatel firmy vysvětlil svou činnost tím, že dlouhodobě buduje naučné stezky s cílem ochrany přírody, snaží se obnovit les v oplocené lesní školce, a k tomu potřebuje zázemí v podobě stavebních buněk a chemického WC. Pro ostatní materiál však vysvětlení neměl žádné. Komunikace s ním byla obtížná, zprávy z datové schránky nepřebíral a většiny kontrol se nezúčastnil. „Jako zásadní přitěžující okolnost jsme shledali fakt, že firma jednala v rozporu se svým tvrzením a životní prostředí v lesích svým jednáním naopak ohrožovala,“ uvedl ředitel pražského oblastního inspektorátu Václav Beroušek a zdůraznil, že les je národní bohatství a tvoří nenahraditelnou složku životního prostředí.
Firma si z téměř čtvrt milionové pokuty těžkou hlavu nedělala a ve své les ohrožující činnosti pokračovala. Během kontroly, kterou provedli inspektoři v únoru 2022, se na pozemku již sice nenacházely stavební buňky, obytný vůz a izolace, zato se zde stále povalovaly hromady věcí z domácnosti (vana, vířivka, elektrické spotřebiče, rozbitý nábytek včetně sedaček, obrazy atd.). O obnově lesního porostu rozhodně nemohla být řeč. Inspekce tedy přistoupila k uložení další pokuty, tentokrát ve výši 290 tisíc korun, pravomocné od 16. července 2022. Společnost nevyužila možnosti podat námitek a neodvolala se ani proti jednomu rozhodnutí inspekce.
Komentáře