Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ve středních Čechách se vodárny spojily s městy a zachraňují suchem ohrožené stromy

| zdroj: Středočeské vodárny0

Ve středních Čechách se vodárny spojily s městy a zachraňují suchem ohrožené stromy

Naším záměrem je postupně opatřit těmito vaky městskou, resp. obecní zeleň v našem regionu, kde o to samosprávy projeví zájem a kde má tento způsob zavlažování smysl," vysvětlil generální ředitel SVAS Jakub Hanzl s tím, že zalévání stromů pomocí speciálních vaků už instalovali společně s vedením města v Kladně a připravují ještě dodávku vaků do Líbeznice. 

V Kralupech nad Vltavou spolu se starostou Markem Czechmannem umístili vaky k několika vybraným stromům ve městě, v Mělníku za přímé pomoci starosty Ctirada Mikeše vaky opatřili další stromy a v Neratovicích pak starosta Roman Kroužecký získal nových třicet zavlažovacích vaků pro městskou zeleň. 

Vaky_Kralupy-9Vaky_Mělník-32Vaky_Neratovice-6

Středočeské vodárny jsou nejenom iniciátorem akce, ale i dodavatelem zavlažování pomocí vaků pro jednotlivé obce. „Samozřejmě nejde v Česku o žádnou převratnou novinku, ovšem my jsme přišli za městy a obcemi v našem regionu s myšlenkou, abychom takový způsob využili jaksi v synergii. Města nám vytipují konkrétní, především mladé stromy, které pravidelnou vláhu potřebují nejvíce a my je pak v rámci odpovědnosti naší firmy k životnímu prostředí opatříme zavlažováním," popsal spolupráci Jakub Hanzl.

Letošní první várka zavlažování v pěti městech a obcích projde v příštím roce vyhodnocením a své zkušenosti města předají Středočeským vodárnám. „Na nás pak je, abychom celý záměr vyhodnotili, případně vylepšili a nabídli je dalším samosprávám v regionu," doplňuje provozní ředitel SVAS Pavel Pobříslo. 

Zavlažovací vak pojme až 65 litrů vody a tu pak rovnoměrně po dobu zhruba devíti hodin distribuuje přímo ke kořenům stromu. Nevzniká tak zbytečný odpar a rostlina má dostatek času závlahu v plné míře zužitkovat. Navíc má správce městské zeleně zavlažování stromů pod absolutní kontrolou. 

K naplnění vaku se zpravidla používá dešťovka nebo voda z přírodních pramenů. Zejména pro mladé stromy, které ještě nedosáhnou na podzemní vodu ve větších hloubkách, představují v suchém létě doslova jediný zdroj vláhy. 

Nejde o samospasitelné řešení, ale pro městskou zeleň jde v současných suchých sezónách o významný prvek v celé soustavě opatření na její udržení," uzavřel ředitel Vodáren Kladno - Mělník Josef Živnůstek.  

Foto: Středočeské vodárny

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj