Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Táboře se osvědčily třídící tašky i biopopelnice. Město třídí bioodpad již 12 let

| autor: Hana Tomášková0

Tábor já2
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Podstatnou roli v třídění odpadu představuje v Táboře separace bioodpadu. Má velký význam při dodržování cílů třídění, které bude třeba od roku 2025 plnit. Výhodou je však také ekonomika likvidace biologicky rozložitelného odpadu. Koncová cena za jeho využití je výrazně pod cenou za skládkování.

Kolik občanů Tábora třídí odpad

„Přesné číslo asi stanovit nedokážeme. Určitě je situace lepší v lokalitách s rodinnými domy a horší na sídlištích, kde je mezi lidmi větší anonymita a zřejmě i dostatek prostoru v nádobách. Odhadujeme, že třídí tak 70 % lidí,“ uvádí Lenka Koubková, vedoucí Odboru životního prostředí města Tábora.

V Táboře a jeho příměstských částech je rozmístěno celkem 151 hnízd na separovaný odpad. Celkem je zde osazeno 587 kontejnerů. Všechna stanoviště jsou osazena kontejnery na papír, plasty a sklo. Na vybraných stanovištích jsou dále kontejnery na nápojové kartony, kovy, textil a drobné elektrospotřebiče.

Kompletní seznam stanovišť naleznete zde a jejich umístění v mapě zde (v levé nabídce je třeba zatrhnout políčko separovaný odpad a přiblížit si danou oblast).

Kompletní seznam stanovišť na odpady Tábor

Jak zvýšit vytříděnost odpadů

„Omezujeme počet nádob, které přidělujeme občanům na směsný komunální odpad. Na jednu popelnici předpokládáme čtyři osoby v domě při svozu 1× týdně a 8 osob při svozu 2× týdně. Obdobně i u 1100 l kontejnerů - 1 kontejner na 40 osob při svozu 1× týdně, 80 osob při svozu 2× týdně,“ upozorňuje Lenka Koubková.

Město sází na zahuštění sítě a tím zkrácení docházkové vzdálenosti ke kontejnerům. Tím usiluje o větší ochotu občanů třídit odpad a přispět tak i ke zvýšení výtěžnosti separovaného sběru.

„Každý, kdo má v Táboře trvalé bydliště a je ochoten odpad třídit, od nás zdarma dostává sadu třídících tašek na papír, plasty, sklo a kovy. Zahustili jsme síť kontejnerů na separaci na docházkovou vzdálenost do 100 m, samozřejmě existuje i pár výjimek - např. na Starém městě. V roce 2011 jsme zavedli a od té doby postupně rozšiřujeme sběr bioodpadů z domácností v systému Door to Door,“ vyjmenovává Lenka Koubková možnosti, kterými město podporuje občany v navyšování třídění odpadu.

Tábor já

Bioodpad

Táborští občané odkládat biologicky rozložitelné odpady následujícím způsoby:

  • Do velkoobjemových kontejnerů ve sběrných dvorech
  • Do přistavených velkoobjemových kontejnerů na veřejných prostranstvích ve městě. (Přistavování je prováděno s dozorem, aby nedocházelo k odkládání nepatřičných komodit odpadů a zároveň s kontejnerem na biologicky rozložitelný odpad je přistavován i kontejner na objemný odpad. Jedná spíše o doplňkovou službu, protože na každé stanoviště je kontejner přistaven jedenkrát do roka – celkem 18 přistavení.)
  • Formou odděleného shromažďování bioodpadů – biopopelnice
  • Formou domácího kompostování

V Táboře začali se samostatným sběrem bioodpadu prostřednictvím hnědých popelnic již v roce 2011. Z původně malého počtu lokalit se sběr postupně rozšířil na celkem 2368 biopopelnic na území města.

V současné době připravuje město k podání žádost o dotaci na další etapu sběru bioodpadů z domácností a zvažuje rozšíření systému domácího kompostování.

Pasportizace biopopelnic

Od září 2022 proběhla v Táboře pasportizace biopopelnic pomocí RFID čipů. Ty budou zaznamenávat každý výsyp biopopelnice, aby město získalo co nejpřesnější přehled o jejich obsluze a mohlo hledat možnosti případné optimalizace. RFID čipy nezaznamenávají hmotnost obsahu, ten se váží až na kompostárně.

Bioodpad se neskládkuje, kompostárna je levnější

Výhodou separace bioodpadu je také nižší koncová cena za jeho využití namísto prostého odstranění. Cena za zpracování bioodpadu je cca 500–600 Kč/t (dle místa a způsobu zpracování), cena za odstranění materiálu na skládce je cca 1200–1500 Kč/t.

Bioodpad je nezbytné dále využívat. Půda potřebuje organickou hmotu. Jeho skládkování nedává žádný smysl.

Předcházení vzniku odpadu

„Od roku 2021 máme v provozu RE-USE centrum ve sběrném dvoře v Klokotech a v současné době připravujeme výstavbu dalšího na SNL. Mezi občany máme 1720 kompostérů pro domácí kompostování.Ve všech sběrných dvorech máme nainstalované knihovny, do kterých mohou občané odkládat již doma nepotřebné knížky a druzí si je zase mohou zdarma vzít. Stejná knihovna je i v budově Úřadu práce. Vše probíhá mimo režim zákona o odpadech,“ shrnuje Lenka Koubková aktivity podporující nevytváření odpadu.

Článek vznikl za podpory klastru WASTen

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

logo_wasten.png
Wasten_EU.jpg
Wasten_MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert