V těchto dnech pokračuje v Kopřivnici distribuce tzv. biokyblíků – malých nádob na sběr bioodpadu, které jsou určeny pro domácnosti v bytových domech. Cílem je snížit množství odpadů končící na skládkách.
V rámci pilotního projektu v roce 2023 bylo rozdáno 900 biokyblíků na ulicích Pod Morávií, Krátké a Lidické. „Jelikož následná analýza odpadu ukázala, že v sídlištní zástavbě končí stále mnoho organického odpadu v nádobách na směsný odpad, rozhodli jsme se v rozdávání biokyblíků pokračovat. Přikoupili jsme dalších 1080 kusů a pokračujeme v distribuci na ulicích Štefánikově, Dukelské, Sokolovské, Štramberské, Erbenově atd. Důslednějším tříděním pomůžeme nejen životnímu prostředí, ale také ušetříme. Ceny skládkování totiž neustále rostou, což může mít vliv na další růst místních poplatků za odpady, kterému bychom se rádi vyhnuli,“ uvedl místostarosta Stanislav Šimíček, jenž má v gesci oblast životního prostředí a roznosu biokyblíků se ujal osobně.
Do biokyblíků lze vhazovat biologický odpad rostlinného původu a poté jej vysypat do hnědého kontejneru s nápisem BIO, kterých je na kopřivnických sídlištích rozmístěno celkem osmašedesát. Obsah těchto kontejnerů putuje na kompostárnu, kde je znovu využit. „Do biokyblíků lze vyhazovat uvadlé květiny, odpad ze zeleně, zbytky ovoce a zeleniny, pecky, čajový a kávový odpad včetně filtrů a ubrousků, piliny, hobliny či skořápky. Naopak nepatří do nich zbytky vařených jídel, maso, kůže, kosti, oleje nebo plastové sáčky a pytle. Na gastroodpad a použité oleje existují speciální sběrné nádoby,“ uvedla Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí s tím, že co do kyblíků patří a nepatří, je na nich podrobně vypsáno.
Komentáře