Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti, na Lidickém náměstí to až do 14. května dokazuje výstava „Udržitelnost a civilizace“

| zdroj: ČEZ0

river-64005_640
zdroj: pixabay

Udržitelnost a civilizace je název třetí exteriérové výstavy, která je až do 14. května k vidění  na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Expozice navazuje na předchozí dvě tematické výstavy „Voda a civilizace“ a „Energie a civilizace“, které byly rovněž v minulých letech nainstalovány v metropoli Ústeckého kraje.

Nejen obyvatelé, ale i návštěvníci města tak mají nyní ojedinělou možnost, seznámit se prostřednictvím 40 ucelených témat na solárně nasvícených panelech jak tomu bylo s udržitelností v dávné i nedávné minulosti a jak je tomu dnes. Poukazuje přitom na nutnost změny myšlení a chování dnešní společnosti. Díky nasvícení panelů si lze vše prohlédnout prakticky 24 hodin denně, pochopitelně zdarma. 

„Myšlenka udržitelnosti v této výstavě představuje především vizi fungování světa a každého z nás, která nás může nasměřovat k lepšímu, čistšímu a udržitelnějšímu světu. My jsme první civilizace, která je v mnoha ohledech celoplanetární ve smyslu pohybu kapitálu, informací i výrobků. Celoplanetární jsou i naše problémy. Abychom je zvládli a abychom dosáhli udržitelného způsobu našeho života, potřebujeme vizi a spolupráci nás všech,“ říká hlavní autor výstavy archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, nově i člen americké akademie věd.

Podle jeho slov je udržitelný rozvoj a budoucnost dalších generací v současné době žhavé a aktuální téma. Nejedná se přitom pouze o recyklaci, ekologicky udržitelné materiály, klimatické změny, plýtvání potravinami, ale také vodu a vodohospodářství jako takové. Proto současná výstava navazuje na dvě předchozí, přičemž jejím poselstvím je zamyšlení se nad dnešním životním stylem a nadužíváním (ne)výhod globální civilizace. Udržitelnost není podle Miroslava Bárty jen o recyklaci a moderní energetice, ale především o upozadění osobního komfortu ve prospěch společnosti jako takové.

Na druhou stranu si ale co nejlépe fungující udržitelnost nelze právě bez moderní a vysoce k životnímu prostředí šetrné energetiky dost dobře představit. Potvrzují to i slova  generálního ředitele ČEZ, a. s., Daniela Beneše, který je citován na jednom z panelů věnovaném partnerům a garantům výstavy: „Bezemisní obnovitelné a jaderné zdroje budou mostem na cestě do bezemisní budoucnosti. Hrozba klimatických změn totiž velí vyrábět elektřinu způsobem šetrným k životnímu prostředí. Pokud urychlíme výstavbu obnovitelných a jaderných zdrojů, posílíme sítě, akumulaci i decentrální energetiku a využijeme moderní prvky pružného řízení soustavy, zvládneme to.“

Podle Petra Nedvědického, primátora statutárního města Ústí nad Labem, se civilizace mimo jiné vyznačuje i úrovní fungování veřejných služeb, například městské hromadné dopravy. Služby dopravního podniku jsou dle jeho slov pro občany dobře dostupné a fungují spolehlivě. „Snažíme se o to, aby byly také ekologické, a tím i udržitelné. Museli jsme sice nedávno odložit projekt vodíkových autobusů, ale dál pokračujeme v rozvíjení ekologických prvků dopravy. Platí to nejen o plynových autobusech, ale i  trolejbusech, jejichž flotilu jsme již před několika lety začali doplňovat o bateriové - parciální vozy, které část své trasy zvládnou i bez trolejí. Mohli jsme je proto nasadit i tam, kde trolejové vedení vůbec není a v dohledné době ani nebude. Výsledkem nasazení této moderní techniky je větší pohodlí pro cestující a nízké zatížení životního prostředí,“ doplňuje primátor.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva