Plzeňský kraj reaguje na plánovaný rozvoj jaderné energetiky. Před podpisem je smlouva na dostavbu dvou jaderných bloků v elektrárně Dukovany, na které by se měli významně podílet subdodavatelé z Plzeňského kraje.
Další perspektivní oblast do budoucna představuje výstavba malých modulárních reaktorů (SMR), kterou na příští desetiletí plánuje Skupina ČEZ. „Plzeňský kraj má v oblasti jaderného strojírenství bohatou tradici, což náležitě reflektuje i aktuální Strategie rozvoje lidského kapitálu v Plzeňském kraji. Plány na rozvoj jaderné energetiky představují příležitost, kterou chceme maximálně využít pro rozvoj a podporu konkurenceschopnosti kraje,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.
Příprava kvalifikované pracovní síly v potřebné kvantitě i kvalitě je náročný a dlouhodobý proces vyžadující úzkou spolupráci klíčových zaměstnavatelů se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU) a Plzeňským krajem v roli zřizovatele středních škol. Právě to bylo téma kulatého stolu, který se pod taktovkou Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje uskutečnil 24. dubna 2025 na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Neformálního setkání se zúčastnili zástupci Plzeňského kraje, středních průmyslových škol, Svazu průmyslu a dopravy a firem Doosan Škoda Power a Škoda JS, které patří ke klíčovým dodavatelům připravovaných investic.
„Cílem akce je získat informace o potřebách zaměstnavatelů ve vazbě na rozvoj jaderné energetiky, prodiskutovat případné změny oborů a domluvit konkrétní spolupráci na propagaci a zkvalitňování perspektivních směrů vzdělávání,“ vysvětluje manažer Paktu zaměstnanosti Marcel Gondorčín.
Účastníci se seznámili s vývojem a predikcí zájmu o klíčové obory a návrhem na inovaci oborové soustavy. Krajský RIS3 manažer a proděkan FST ZČU v Plzni Milan Edl připomněl vazbu na Regionální inovační strategii: „Jednou z klíčových domén specializace Plzeňského kraje je Moderní energetika, která staví na významných kapacitách výzkumných organizací v regionu i na podnikovém výzkumu a vývoji. V oblasti výzkumu a vývoje, stejně jako v oblasti vysokoškolského vzdělávání máme směrem k jadernému strojírenství co nabídnout.“
Největším prostor v rámci setkání byl věnován diskusi se zástupci firem, v rámci které byly potvrzeny prioritní obory včetně požadavků na kvantitu žáků a potřebné zaměření. „Z hlediska potřeb zaměstnavatelů představují klíčové perspektivní obory Strojní mechanik a Obráběč kovů. Právě na propagaci a podporu těchto oborů se chceme nyní zaměřit. Plzeňský kraj dlouhodobě realizuje na podporu technických oborů a řemesel řadu aktivit. Domluvili jsme se, že se pokusíme tyto aktivity lépe propojit a sjednotit v rámci koordinované marketingové kampaně zaměřené na žáky základních škol i jejich rodiče,“ shrnuje výstupy jednání vedoucí krajského odboru školství Jaroslava Havlíčková
Komentáře