Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Úspora a čistý vzduch v Olomouci. Dánská návštěva přinesla inspiraci v oblasti nízkoemisní energetiky

| zdroj: Město Olomouc0

Úspora a čistý vzduch v Olomouci. Dánská návštěva přinesla inspiraci v oblasti nízkoemisní energet

Svědčí o tom i fakt, že se v zasedací místnosti primátora sešli nejen politici a diplomaté, ale i zástupci odborných firem, působících v oblasti energetiky. Pro Olomouc bylo toto jednání jedním ze střípků mozaiky příprav na případný vstup do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima.

„Od začátku tohoto funkčního období zdůrazňujeme, jak významným tématem pro nás energetika je. Hledáme řešení úsporná z finančního hlediska a současně ohleduplná k životnímu prostředí, tedy nízkoemisní,“ řekl na úvod primátor Mirek Žbánek. „Jde o to, že takový směr uvažování a konání je důležitý pro nás, ale hlavně pro příští generace, vůči nimž musíme cítit odpovědnost.“

Radnice má od srpna schválený dokument Energetická politika statutárního města Olomouce. V něm je definováno, jak nakládat s energiemi, jak šetřit náklady i snižovat emise. V rámci magistrátu pracuje také energetický manažer, kterého primátor Žbánek dánským hostům představil. Ten připravuje například energetický audit, tedy podrobný přehled veškerých odebraných energií v zařízeních a společnostech města, včetně městem zřizovaných škol.

Kromě konkrétních opatření typu úspor ale má město i jinou roli – pozitivně ovlivnit chování a uvažování obyvatel. „Musíme hledat cesty, jak změnit i náš přístup k problematice. Začínat můžeme u drobností, například tak, že při vaší příští návštěvě zde už nebude voda v plastových lahvích, ale ve skleněných džbánech,“ dodal s úsměvem primátor. „Vy odborníci přinášíte technologie, my politici musíme přinášet změny návyků a myšlení. Není to snadné, ale jde to, o čemž svědčí právě příkladná situace Dánska,“ poznamenal pak Mirek Žbánek směrem k zástupcům odborných firem.

Velvyslanec Ole Frijs-Madsen připomněl, že Dánsko i Česká republika jsou úspěšnými zeměmi v rámci příprav na program 17 Cílů udržitelného rozvoje, který stanovilo OSN. „V zavádění těchto opatření je aktuálně Dánsko na první a Česká republika na sedmé pozici, což je skvělá zpráva,“ oznámil zástupce Dánského království. Dodal, že i když mají jednotlivé státy do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 procent, dánská vláda již deklarovala, že je sníží dokonce o 70 procent.

Návštěva dánské delegace souvisela se zájmem Olomouce o vstup do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima. O případném přistoupení k paktu bude rozhodovat na podzim zastupitelstvo. Členství v paktu znamená povinnosti, ale také výhody například při čerpání dotací na ekologicky prospěšné investice.

foto: Blanka Martinovská/olomouc.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj