Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Úpravna vody ve Vyšším Brodě má novou technologii

| zdroj: ČEVAK a.s.0

Vyšší Brod_Wikimedia.jpeg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons/ Mgr. Zdeněk Kubeš

Technologie, která umožňuje efektivnější úpravu povrchové surové vody na pitnou, byla instalována na úpravně vody ve Vyšším Brodu. V měsících, kdy je pitné vody dostatek, pokrývají potřebuje dodávek pro Vyšší Brod podzemní zdroje, tedy pramenní jímky na Martínkovském vrchu a vrty, ty ale v letním období sucha nedostačují. Proto je třeba využívat i vodu z říčky Menší Vltavice, jejíž kvalita se, zejména po deštích, kdy se potok snadno zakalí, rychle mění.

V minulých letech, kdy bylo vody méně, a naopak Vyšší Brod zažíval velký příliv turistů, muselo být ve městě instalována mobilní úpravna vody od společnosti ENVI-PUR, s.r.o.

K zajištění stabilních dodávek pitné vody po celý rok, hlavně v kritickém období vysoké spotřeby a nízké vydatnosti zdrojů, přistoupilo město Vyšší Brod jako vlastník vodohospodářské infrastruktury, k investiční akci Vyšší Brod-úpravna vody, doplnění membrán.

„Výhodou zvolené membránové technologie od ENVI-PUR, je poměrně nízká energetická náročnost, výborná kvalita upravené vody i při špatné kvalitě surové vody v Menší Vltavici. Další výhodou je její malá velikost. Technologie se vešla po menších stavebních úpravách do objektu stávající úpravny vody,“ říká Peter Bolha ze společnosti ČEVAK a.s., která se o vodohospodářský majetek města stará.

banner ČEVAK.jpg

Celá akce začala v období, kdy spotřebu pitné vody pokrývala upravovaná voda z Martínkovského vrchu, tedy v dubnu 2021 a trvala 12 měsíců. Výměna technologie byla zajištěna tak, aby se nedotkla odběratelů ve Vyšším Brodě.

Celkové náklady představují 12,3 milionu korun, přičemž 55 % je hrazeno z dotačních prostředků ministerstva zemědělství a 10 % Jihočeským krajem. Nová technologie nám umožňuje efektivněji upravovat jak podzemní, tak i povrchovou vodu, a to i při její zhoršené kvalitě. Město Vyšší Brod bude tedy i nadále zásobováno vodou ze stávajících zdrojů,“ vysvětluje starosta města Milan Zálešák.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj