Některé domy v brněnské městské části Nový Lískovec jsou zateplené, jiné na opravu ještě čekají. O parkovací místa je nouze a svádí se o ně urputný boj. Zkrátka typické panelákové sídliště, jakých jsou v Česku stovky, možná tisíce. Už osm let je ale Nový Lískovec v jedné věci unikátní.
Má vybudované jedinečné zařízení na zadržování dešťové vody, kterým se může inspirovat mnoho českých samospráv. Dešťovka ze střech tří panelových domů odtéká do jezírka v centru zdejšího Parku pod Plachtami. Drahocenná voda tak nemizí v kanalizaci, nehrozí proto její přetížení při přívalových deštích a jezírko uprostřed sídliště v létě navíc příjemně působí na místní mikroklima a osvěžuje vzduch.
Adaptační opatření jsou rozřazená do čtyř kategorií, všechny mají přitom jedno společné – snaží se vypořádat s těmi nejpalčivějšími problémy naší krajiny, se suchem, s nedostatkem vody, s ubývajícími živočišnými druhy nebo zhoršujícími se životními podmínkami ve velkých městech.
Kromě brněnského Parku pod Plachtami se lze inspirovat i příkladem ostravského komunitního centra, které využívá zelených střech, tepelného čerpadla nebo vsakovací zpevněné plochy na sportovišti. V databázi lidé najdou i projekt revitalizaci břehů řeky Moravy na jihu Olomouce, díky kterému se lokalita stala vyhledávaným rekreačním místem.
Databáze Adapterra Awards vznikla jako součást letošního prvního ročníku stejnojmenné soutěže, která z dvanácti projektů vybere ta nejlepší opatření. Vítězové se vydají na zahraniční exkurzi, vítěz kategorie Volná krajina získá navíc 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko. Vyhlášení výsledků se uskuteční při příležitosti konference Jak na sucho a horko – ve městě i v krajině, která je plánována na 4. listopadu v Praze. Součástí programu jsou přednášky odborníků i workshopy. Mezi pozvanými jsou například zástupci společnosti LIKO-S, která realizuje zelené fasády nebo Michal Šperling z Kořenovky.cz, který proslul kořenovou čističkou vody na střeše svého domu.
Foto: zdroj Adapterra Awards
Komentáře