Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Projekty na úspory energie s dotací nebo bez?

| autor: Hana Tomášková0

energie_uspora.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Nákupy energie jsou v současné době ovlivněny tíživou situaci na trhu. Co platilo dříve, dnes může fungovat jinak. Obce proto více než kdy jindy zvažují realizaci projektů zahrnujících úspory energie. Jde o správný krok, důležité je zvážit i způsob jejich financování.

Jak nakupovat energie

Otázkou je, zda zvolit nákup prostřednictvím zadání veřejné zakázky nebo přímým nákupem na burze. Dan Jiránek, předseda komise Životního prostředí a energetiky SMO ČR, je rozhodně pro nákup na burze. Daleko lépe si můžete vybrat čas, kdy nakupujete, délku kontraktu apod.

Sdružování obcí za účelem nákupu energií

Fakt, že sdružováním získají obce významnější pozici na trhu, je již delší dobu známý. Platí to zejména pro menší města a subjekty, kdy se může spojit nákup energií pro město spolu s provozem bazénu, nemocnice apod. Lze využít možností dobrovolných svazků obcí, MASek apod. Výhodou je, že se jedná o subjekty, které umí s obcemi jednat, mají zkušenosti administrativní i další.

Motto, že větší odběratel má lepší postavení na trhu, platilo. Ale v současné době je situace na trhu s energiemi mnohem komplikovanější. Dodavatelé mají strach ze smluv z novými odběrateli a větší subjekt tak pro ně paradoxně může představovat problém.

Dotace na projekty zahrnující úspory energie

Dotačních možností zahrnujících úspory energií je celá řada. Je třeba být na čerpání dotací připraveni, mít k dispozici peníze, aby bylo možné projekty připravit.

  • Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF)
  • Národní plán obnovy
  • Modernizační fond
  • Fond spravedlivé transformace
  • Národní dotace

Finanční nástroje

Finanční nástroje Národní rozvojové banky, komunitních programů EU apod. obce ještě příliš neumí využívat. Častěji využívanou metodou je EPC. Ta by mohla urychlit úspory v energetice.

Jakým směrem by obce měly jít

Dan Jiránek zdůraznil, že nejrychleji rostou ceny elektřiny – za 1 rok o 244 %. Ceny stavebních prací a materiálů rostou pomaleji, o 8 % za poslední čtvrtletí 2021, tedy o 35 % za rok, v porovnání s předchozími, rostou úroky jen nepatrně o cca. 6 % za rok. „Stavte co nejdříve, podle kvalitních projektů, když nemáte dotaci, vezměte si půjčku nebo použijte EPC. Ceny stavebních prací začnou dřív nebo později ceny energií dohánět,“ radí obcím Jiránek.

S dotací nebo bez dotace

  • Obce si musí spočítat, jestli je výhodnější čerpat dotaci nebo vzít si půjčku či použít finanční nástroj a nebo to zkombinovat.
  • Realizovat by se měly projekty, které obec potřebuje, nikoliv projekty, na které jsou dotace.
  • Příprava projektu je nesmírně důležitá. Lze využít zkušenosti jiných obcí a poučit se z jejich chyb.
  • Nechte si projekt prověřit třeba bankou nebo odbornou firmou.
  • Projektanta nesoutěžte na cenu a můžete soutěžit i projekt společně s realizací.
  • Životní cyklus výrobku nebo technologie může být dražší než pořízení technologie nebo stavby. Mělo by se proto soutěžit na cenu celého životního cyklu nebo soutěžit na to, kdo mi zakázku nabídne nebo postaví nejlépe.

Zdroj: Ing Dan Jiránek předseda komise Svazu měst a obcí ČR pro ochranu životního prostředí a energetiku/ Konference Energetický management pro města a obce/ Vida conference

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj