Jeden z největších projektů orientovaných na recyklaci odpadních vod běží v současnosti v Brně. Cílem projektu je ukázat možnosti úprav odpadní vody pro její recyklaci v různých oblastech využití. A to s ohledem vyhodnocení potenciálních zdravotních a environmentálních rizik v ekonomicky únosné míře.
Přístřeší mu nabídla brněnská ČOV Modřice (BVK, a.s.), prostředky a ruce k realizaci firmy ASIO TECH, spol. s r.o., AQUAPROCON, s.r.o. a výzkumné centrum RECETOX MU v Brně pod dohledem Státního zdravotního ústavu.
Pro různé aplikace recyklované vody jsou ověřovány a porovnávány technologie dočištění - membránové filtrace, koagulace, flokulace, sedimentace, písková filtrace, sorpce a hygienické zabezpečení – UV záření a ozonizace. Tato aktivita spolu s dalšími má za cíl podpořit odpovědné nakládání s vodami a prakticky tak naplnit činnost hned několika vizí – cirkulární ekonomiky, udržitelného chování, adaptace na klimatickou změnu... O výsledky a zkušenosti z projektu mají zájem i další subjekty, a tak probíhá i spolupráce s obdobným projektem realizovaným v Praze na Ústřední ČOV.
Věřme, že získané a prezentované výsledky ovlivní i legislativu, která zatím recyklaci příliš nepřeje.
Zajímavé je, že Brno se tak vrací po spirále k výzkumům prováděným na brněnské ČOV a v jejím okolí před padesáti roky – viz použití odpadních vod na závlahy, na kterém se podílelo VUT (prof. Šálek) a krajská hygiena (Dr. Malý). Z této doby také pochází řada praktických zkušeností se závlahou odpadními vodami a doporučení zejména ohledně bakteriálního znečištění a následného zacházení se zemědělskými produkty. Je škoda, že tyto zkušenosti jako by byly zapomenuty, i když jsou potvrzovány zahraničními výzkumy např. v Izraeli.
Řada lokalit na Jižní Moravě se již dnes potýká s nedostatkem vody, který výrazně ovlivňuje výsledky zemědělství a život v obcích. Doufejme tedy, že prosazení recyklace odpadních vod do praxe v České republice nebude trvat dalších 50 let. Recyklace by byla řešením nejen pro odtok z komunálních ČOV, ale i pro průmyslové odpadní vody. Přispěla by tak nejen ke zlepšení vody v tocích, ale i ke kvalitě produkovaných kalů a jejich efektivnímu využití.
Komentáře