Příprava výstavby vodárenské nádrže Vlachovice pokračuje aktuálně řešením otázky odkanalizování obcí v okolí nádrže. V úterý 12. listopadu jednali zástupci dotčených obcí, Zlínského kraje, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a Povodí Moravy o připravovaném návrhu memoranda navrženého ze strany obcí, které má za cíl prohloubit vzájemnou spolupráci při přípravě a realizaci vodního díla Vlachovice.
V souvislosti s přípravou výstavby vodního díla Vlachovice, které má zásobovat území Zlínského kraje pitnou vodou, je patřičná pozornost věnována také kvalitě vody přitékající do nádrže. Právě z tohoto důvodu musí mít obce v povodí nádrže vyřešené nakládání s odpadními vodami a zajištěno jejich čistění. Celkem se jedná o odkanalizování devíti obcí či místních částí. V souvislosti s přípravou vodního díla je třeba nastavit principy vzájemné spolupráce, které byly v úterý 12. listopadu 2024 tématem společného jednání mezi obcemi, zástupci Zlínského kraje, Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a Povodím Moravy.
„Povodí Moravy v současné době zajišťuje projektovou přípravu splaškové kanalizace v obcích včetně čistíren odpadních vod, kanalizačních přivaděčů a jednotlivých kanalizačních přípojek,“ popisuje úlohu Povodí Moravy generální ředitel Václav Gargulák. Návrh trasy páteřní kanalizace v úzké spolupráci s obcemi již Povodí Moravy dokončilo na přelomu roku 2023 a 2024. Projekt pro povolení záměru odkanalizování obcí včetně kanalizačních přípojek by měl být hotov do poloviny roku 2025.
„Ministerstvo zemědělství se kvůli zajištění financování čistíren odpadních vod a splaškové kanalizace včetně jednotlivých přípojek zavázalo vypsat specializovaný dotační program. Jeho podmínky zohlední vysokou prioritu výstavby vodního díla Vlachovice a potřebu zajištění vysoké kvality vody v nádrži,“ vysvětluje ministr Marek Výborný roli Ministerstva zemědělství. Také projektová příprava odkanalizování obcí, kterou zajišťuje Povodí Moravy, je financována z dotace Ministerstva zemědělství a částečně také z dotace Zlínského kraje.
Ve spolupráci se Zlínským krajem je zajišťován soulad Zásad územního rozvoje Zlínského kraje s Politikou územního rozvoje, která byla kvůli vodnímu dílu Vlachovice mimořádně aktualizována. Zlínský kraj deklaroval, že finančně podpoří také realizaci kanalizací v obcích dle stávajících pravidel podpory technické infrastruktury v území. „Stavba přehrady je pro náš kraj extrémně důležitá, proto jsme na prvním zasedání nové rady pověřili náměstka hejtmana Tomáše Chmelu koordinací příprav projektu mezi dotčenými obcemi, Zlínským krajem a Povodím Moravy. Prvním úkolem je dořešit, kdo co bude financovat,“ uvádí hejtman Radim Holiš.
Povodí Moravy pokračuje od července 2022 v projektové přípravě vodárenské nádrže. Projektová dokumentace zahrnuje všechny potřebné činnosti, které poskytnou podklady pro zajištění povolení a návrh výstavby vodárenské nádrže. „V současné době jsou dokončeny geodetické práce, před dokončením jsou inženýrsko-geologické průzkumy pro upřesnění technického řešení vodního díla a podklady pro vyhodnocení vlivu na životní prostředí,“ vysvětluje Gargulák. Po dokončení projektové dokumentace by mělo následovat vydání povolení záměru. Pokračují také poslední výkupy potřebných pozemků. Aktuálně je vykoupeno či smluvně vyřešeno 98 % nemovitých věcí dotčených výstavbou VD Vlachovice.
VD Vlachovice zajistí spolehlivý zdroj povrchové vody pro zásobování obyvatel Zlínského kraje pitnou vodou a pokryje potřeby vody v území s nedostatkem podzemních zdrojů vody. Dodávky vody a nadlepšování průtoků ve Vláře nádrž zabezpečí díky zásobnímu prostoru o objemu 23 mil. m³. Celkový objem bude 29,1 mil. m³, k transformaci povodní bude vyčleněn prostor o objemu téměř 4 mil. m³.
Rovnocennou součástí připravovaného komplexního záměru je revitalizace krajiny, ozdravení zemědělských a lesních ploch a vytvoření podmínek pro zapojení vodního díla do krajiny. Přírodě blízká opatření v území přispějí k zadržování vody v krajině. Jedná se o soubor revitalizací, malých vodních nádrží, tůní a opatření optimalizujících chod splavenin a současně pozitivně ovlivňujících kvalitu vody. Aktivity na plochách zemědělsky využívaných pozemků se zaměřují na protierozní zásahy, zadržení vody a organizační opatření umožňující zemědělskou činnost v povodí nádrže.
Komentáře