Systematické nakládání s dešťovou vodou pomáhá zlepšovat životní prostředí i kvalitu života lidí. Pardubický kraj nyní podpoří efektivnější hospodaření ve třech zdravotnických zařízeních – v Brandýse nad Orlicí, v Moravské Třebové a Vesce.
„Z důvodu sucha, které hrozí nejen na území našeho kraje, je třeba více využívat dešťovou vodu, která často odtéká bez užitku do kanalizace. V Dětském centru Veská se zřídí tři podzemní nádrže na zadržení dešťové vody, která bude následně využívána pro zálivku trávníků a užitné zahrady. Na zavlažování bude využita dešťovka také v případě Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Zde je dešťová kanalizace již vybudována, nicméně srážková voda v tuto chvíli odtéká bez užitku do kanalizace. Proto zde bude zřízen nový systém akumulačních nádrží a také čerpací stanice. V Nemocnici následné péče v Moravské Třebové chceme vybudovat tlakové stanice a zásobníky. Zachycená dešťová a průsaková voda bude využita k zavlažování nebo ke splachování toalet v objektech nemocnice,“ upřesnil Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.
Uvedené tři projekty splňují všechny podmínky pro to, aby mohly usilovat o dotaci z Národního plánu obnovy.
Celková výše nákladů na všechny projekty se pohybuje ve výši necelých sedmi a půl milionu korun. „Pro centrum Veská jsou předpokládané náklady dva miliony korun, necelý jeden a půl milion by měla pokrýt dotace. Stejnou výši dotace by měl obdržet také projekt v Brandýse nad Orlicí, jehož předpokládané náklady jsou lehce pod dvěma miliony korun. Nejvyšší částkou je pak necelých tři a půl milionů na projekt v Moravské Třebové. Zde by měla být dotace ve výši dvou milionů korun,“ dodal radní Ladislav Valtr.
Realizace projektů bude zahájena až po úspěšném uplatnění projektů v rámci výzev Národního plánu obnovy (OPŽP21+).
Komentáře